Logo reklamı

ASELSANda ikincil halk arz başlıyor

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin ikincil halka arzı ile ilgili bilgilendirme toplantısında, dünya savunma sanayinin liderlerinden Türkiye'nin gözbebeği ASELSAN'ın; milletin hayali bir savunma ve teknoloji şirketi olarak ülke ekonomisine yaptığı katkıları dile getirdi.

Özgün ve milli teknolojisiyle savunmadan sivil alanlara kadar ürünler geliştiren ASELSAN'ın şirket profili hakkında bilgiler paylaşan Görgün, "2017 yıl sonu itibarıyla net karını 1 milyar 388 milyon TL'ye ulaştıran ASELSAN'ın 2022 yılına kadar imzalanmış 7 milyar 500 milyon ABD doları tutarında sözleşmesi bulunmaktadır. 2017 yılında 784 milyon TL ihracat gerçekleştirdik ve çok kısa bir süre içinde çok daha yüksek rakamlara ulaşabileceğimize inanıyoruz. Gelecek 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. Ciromuzun yüzde 7'sini Ar-Ge'ye ayırarak en yüksek Ar-Ge harcaması yapan Türk şirketi konumundayız. Halka arzdan sağlanacak gelirin de yüzde 40'la en büyük payını yenilikçi teknolojilere ayıracağız" dedi.

ASELSAN, 1 milyar TL olan ödenmiş sermayesini 1 milyar 140 milyon TL'ye çıkarmak üzere toplam 140 milyon TL nominal değerli paylarını, mevcut ana ortağın yeni pay alım hakkını (rüçhan hakkını) kısıtlamak suretiyle halka arz ederek bedelli sermaye artırımı yapacak. Yüzde 84,58'i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olan ASELSAN'ın halihazırda yüzde 15,3 olan halka açıklık oranının bu bedelli sermaye artışı sonrası yüzde 25,70'e çıkarılması hedefleniyor. Yeni paylar, bir lotu (1 lira nominal) 21,35-26,0 lira fiyat aralığında talep toplanmak suretiyle halka arz edilecek. Ortalama fiyat 23,68 liradır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme ihtiyaçlarının milli ve özgün olarak karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan ve şu anda dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi içinde 57'inci sırada olan ASELSAN, ikincil halka arzı öncesinde bilgilendiirme toplantısı düzenledi. Toplantıya ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Okan Turan ile ikincil halka arza aracılık eden konsorsiyumun liderleri Ak Yatırım, Garanti Yatırım, İş Yatırım, Vakıf Yatırım, Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım'ın üst düzey yöneticileri katıldı.

Uluslararası arenadaki konumunu her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye'nin ulaştığı teknolojik seviyeyi en iyi şekilde yansıttığını ifade eden ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şu bilgileri verdi:
2022'ye kadar 7.5 milyar dolarlık sözleşmemiz var
"2017 yıl sonu itibarıyla net karını 1 milyar 388 milyon TL'ye ulaştıran ASELSAN'ın 2017 yılında elindeki iş hacmi (backlog) 6 milyar 800 milyon ABD doları seviyesine ulaşırken bu rakam hızla yükselmeye devam etmekte olup 2018 mart sonu itibarıyla 2022 yılına kadar imzalanmış 7 milyar 500 milyon ABD doları tutarında sözleşmemiz bulunmaktadır. 
2017 yıl sonu cirosu 5 milyar 360 milyon TL'ye ulaşan ASELSAN, satışlarının yüzde 52'sini Türk Silahlı Kuvvetlerine, yüzde 33'lük kısmını özel kurum/diğer kurumsal müşterilere ve yüzde 15'ini de ihracat olarak gerçekleştirmiştir. 2017 yılında 784 milyon TL ihracat gerçekleştirdik ve çok kısa bir süre içinde çok daha yüksek rakamlara ulaşabileceğimize inanıyoruz. Gelecek 5 yıl içinde 1 Milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.
ASELSAN 2017 yılında 1,7 milyar TL Ar-GE harcaması yaptı. Ciromuzun yüzde 7'sini Ar-Ge'ye ayırarak en yüksek Ar-Ge harcaması yapan Türk şirketi olmanın gururunu taşıyoruz. Türkiye'de savunma şirketlerinin yaptığı Ar-Ge harcamalarının 2016 yılında yüzde 33'ünü ve 2017 yılında ise yüzde 38'ini tek başına ASELSAN gerçekleştirmiştir. Aynı dönem bu harcamanın yüzde 19'unu öz kaynaklarımızdan karşıladık. Halka arzdan sağlanacak gelirin önemli bir kısmını da yenilikçi teknolojilere ayıracağız."
Küresel savunma şirketi olma yolunda ilerliyor
Görgün, ASELSAN'ın yurtiçindekki 7 iştiraki yanında yurtdışında Suudi Arabistan, BAE, Ürdün, Kazakistan, Azerbaycan ve Malezya'da ortağı olduğu 6 şirketi ve ayrıca Makedonya ve Güney Afrika'daki şubeleri ile küresel bir savunma şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti. Görgün "Hâlihazırda ihracat faaliyetlerimizi Suudi Arabistan, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan'da yoğunlaştırmış bulunmaktayız. 5 kıtada 63 ülkede tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünlerimiz kullanılmaktadır" dedi.

Türkiye'nin ASELSAN'ı, milletin hayaliyiz
Yüksek teknoloji savunma ve güvenlik alanında, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere tüm müşterilerine; milli kaynakları etkin kullanarak, beklentilerin ötesini hedefleyen özgün ürün ve sistemler sunan ASELSAN'ın, sürdürülebilir büyümesini entelektüel birikime sahip insan kaynağı ve Ar-Ge kabiliyeti ile devam ettirdiğini ifade eden Haluk Görgün, başarının ardında Ar-Ge'nin yattığını söyledi. Görgün şöyle devam etti:
"ASELSAN, bbu hızlı ve sürdürülebilir büyümesini tümüyle Ar-Ge odaklı çalışması ve insana yaptığı yatırım sayesinde sağlamıştır. ASELSAN'ın tüm ürünleri özgün olmak ve fark yaratmak gayesiyle ortaya çıkmaktadır. Teknoloji geliştirme çalışmaları ASELSAN'da altı Ar-Ge merkezinde sürdürülmektedir. Bu merkezlerde üç binden fazla Ar-Ge mühendisi görev yapmaktadır. ASELSAN, 2017 yılında 31 üniversite ile 117 Ar-Ge projesi yürütmüştür. Şu anda 46 üniversite ile işbirliği içinde çalışmalarımız devam etmektedir"
ASELSAN'ı "her mühendisin içinde yer almayı hayal ettiği Türkiye'nin gözbebeği güzide bir şirket" olarak tanımlayan Görgün, "Türkiye'nin ASELSAN'ı milletin hayaliyiz" diye konuştu.

Nanometre boyutunda ürünler
Yürüttüğü teknoloji geliştirme çalışmaları sonucunda nanometre boyutlarında detayları olan malzemelerin tasarım ve üretiminden her türlü kara, hava, deniz, uzay araçlarına cihaz, sistem tasarlayıp üreten, bu cihaz ve sistemleri her türlü platforma entegre edebilen bir teknoloji firması halinee geldiğini belirten Görgün şöyle devam etti: "ASELSAN, yarattığı teknolojilerin savunma sanayi dışında kullanımı için de çalışıyor. ASELSAN, ulaşım, enerji, güvenlik ve sağlık elektroniği alanında çalışmalarına devam ediyor. Bu şekilde, Türkiye'nin teknolojik dışa bağımlılığını savunma sanayi dışında da en aza indirip katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesini sağlayarak ülkenin cari açık sorununun azaltılmasında katkı sağlıyoruz ve şu andaki katkımızı çok daha yüksek seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz."

Halka arzı başarıyla tamamlayacağımıza inancımız tam
İkincil halka arz süreciyle ilgili çalışmalarına yönelik detayları da paylaşan Görgün, 19 Mayıs'ta başladıkları roadshow'un ilk haftasında 8 günde 23 oturumda BAE, İngiltere, Amerika, Macaristan ve Katar'da yerleşik 33 kurumsal yatırımcıyla görüştüklerini söyledi. Görgün Polonya, Almanya, İngiltere ve İsviçre'de yerleşik 15 kurumsal yatırımcıyla toplantılarımız olacağını belirterek "Şirketimizin halka arzına başta Ortadoğuu olmak üzere toplantı yaptığımız her ülkede yoğun ilgi olduğunu gördük. ASELSAN'ın büyüme hikayesini kurumsal yatırımcılar izliyor ve ASELSAN'ın başarısının artacağından eminler. Bunca toplantıdan çıkardığımız ortak mesaj bu oldu. Yurtiçinde hem kurumsal hem bireysel yatırımcılarımızın ilgisini de düşündüğümüzde halka arzı başarıyla tamamlayacağımıza olan inancımız tam" dedi.

ASELSAN, 1 milyar TL olan ödenmiş sermayesini 1 milyar 140 milyon TL'ye çıkarmak üzere toplam 140 milyon TL nominal değerli paylarını, mevcut ana ortağın yeni pay alım hakkını (rüçhan hakkını) kısıtlamak suretiyle halka arz ederek bedelli sermaye artırımı yapacak. Yüzde 84,58'i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olan ASELSAN'ın halihazırda yüzde 15,3 olan halka açıklık oranının, bu bedelli sermaye artışı sonrası yüzde 25,70'e çıkarılması hedefleniyor. Yeni paylar, bir lotu (1 lira nominal) 21,35-26,0 lira fiyat aralığında talep toplanmak suretiyle halka arz edilecek. Ortalama fiyat 23,68 liradır.

 
Halka arzdan elde edilen gelirin yüzde 40'ı yapay zeka gibi yenilikçi teknolojilere yatırım, yüzde 10'u işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması, yüzde 20'lik kısmı Ar-Ge harcamaları, yüzde 30'luk kısmı yurtiçi ve yurtdışı şirket birleşme ve satın almaları için değerlendirilecek.

İkincil halka arzın yüzde 60'ı yurtiçine
ASELSAN Mali Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Okan Turan ikincil halka arzda yurtiçi-yurtdışı dengesini konusunda şu bilgileri verdi: "Halka arz edilecek payların yüzde 60'ını yurtiçine tahsis ederek milletimizin şirketinin yeni paylarını yine milletimize ayırmaya özen gösterdiğimizi vurgulamak isterim. Bunu yaparken, yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcıları birbirinden ayırmadık. Yüzde 60'lık yurtiçi tahsisatın yarısını sayıları yüz bini bulan bireysel yatırımcılarımıza ve diğer yarısını da kurumsal yatırımcılarımıza ayırdık. Yurtdışı kurumsal yatırımcıların payını yüzde 40 ile sınırlandırdık."

Aselsan'ın ikincil halka arzında 31 Mayıs-1 Haziran 2018 tarihleriinde talep toplanacak. Hisseler 7 Haziran'da işlem görmeye başlayacak.

2018'de satışların yüzde 25-35 oranında artması bekleniyor
Daha güçlü bir Türkiye için "Güven veren teknoloji" anlayışıyla çalışan ASELSAN, hayata geçirdiği çalışmalar ve yaptığı yatırımlarla milli, yerli, özgün ve güvenilir teknolojinin en önemli adresi haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve fedakar güvenlik güçlerimizin dışa bağımlılığını en aza indirme misyonu ile çalışmalarına devam eden ASELSAN, ürünleriyle sadece iç pazarda değil uluslararası alanda da tercih edilen bir marka oldu. Kurum 2017 yılında 5,4 milyar TL seviyesinde satış gerçekleştirdi. 2,1 milyar ABD doları yeni sipariş alarak bakiye siparişlerini 6,8 milyar ABD dolarına çıkardı. Mart sonu itibariyle şirketin siparişleri ise 7,5 milyar ABD dolarına ulaştı. 2018'de satışların yüzde 25-35 oranında artması bekleniyor.

Aldığı siparişlerle 2018 yılı için büyümeyi sağlayacak iş potansiyeline ulaşan ASELSAN, 2017 yılında Ar-Ge alanında önemli yatıırımlara imza attı. 2016 yılında 1 milyar 243 milyon TL olan Ar-Ge harcaması, 2017'de 1 milyar 675 milyon TL oldu. Türkiye'de savunma sanayi Ar-Ge'sinin yüzde 33'ünü tek başına gerçekleştiren ASELSAN, bu alanda Türkiye'de en çok harcama yapan şirket konumundadır.

KOBİ'leri destekliyor, ekosistemi büyütüyor
Sürdürülebilir büyüme anlayışını şirket vizyonu olarak benimseyen ASELSAN, üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları, ilgili bölgesel kuruluşlar ve savunma sanayi ekosisteminde yer alan KOBİ'ler ile bir bütün olarak hareket ediyor. Son sekiz yıldaki yurt içi siparişlerde KOBİ niteliğindeki firmalara verilen siparişler sekiz kat arttı. 2017 yılında yurt içine verilen siparişlerin yüzde 90'ını KOBİ niteliğindeki firmalara karşıladı. 2017 yılı içinde yurt içi firmalara verdiğimiz işler 1 milyar 800 milyon TL'yi aşmıştır.

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*