Arjantin Seçimleri Bilgi Notu

25 Ekim

Arjantin’de 25 Ekim’de Başkanlık Seçimleri gerçekleştirilecek. Güney Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisi içinde bulunduğu sorunlardan bir ihtimal yeni bir politika anlayışıyla kurtulabilir.

 

Devlet Başkanı Kirchner 2011 yılında ikinci kez başkanlığa seçilmişti. Arjantin Anayasası aynı adayın iki dönemde fazla seçimine imkan vermediği için farklı bir aday gösterilmesi gerekiyor. İlgili yasanın kaldırılması yönünde Kirchner’in partisi Justicialist Party girişimde bulunsa da söz konusu öneri muhalefetin yoğun eleştirisiyle karşı karşıya kaldı. Jucticialist Party (Front for Victory) adayı Daniel Scioli yarışı açık ara önde götürüyor. Ana soru ilk  turda seçimleri kazanıp kazanamayacağı üzerine. İkinci sıradaki adayla birlikte (kuvvetle muhtemel Mauricio Macri) 22 Kasım’da seçimlerin ikinci turu düzenlenecek. Hem Scioli hem Macri’nin Arjantin’in makro politikalarındaki aksaklıkları gidermeye ihtiyacı bulunuyor. 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap