Amerikalı Tüketici Harcamaya Hazırlanıyor

İhtiyarı harcamalar güçlü.

ABD ekonomisi küresel finans krizi sonrasındaki agresif parasal genişleme programının da desteğiyle hızla ilerliyor. Ekonomistler genel itibariyle ekonomik toparlanmanın halkın bilançosuna nasıl etki ettiğine ihtiyari harcamalar üzerinden bakıyor. Grafikte Amerikalı tüketicilerin dışarıda yemek yeme (mor), kadın giyim (mavi) ve kozmetik (yeşil) harcamalarının bir yıl öncesine göre değişimi gösteriliyor. Perakende satışlar genel itibariyle zayıf seyretmesine rağmen Amerikalı tüketicinin ihtiyari harcamaları yükseliyor. Söz konusu gelişmeler Amerikalı tüketicinin harcama isteğinin yüksek olduğunu gösteriyor. Amerikalı tüketiciler kötü hava şartlarının geride kalmasıyla birlikte ilerleyen dönemde daha fazla harcamak konusunda istekli olabilir. 2015 yılı itibariyle dışarıda yemek harcamaları bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,8 gelişme göstermiş durumda. Söz konusu seviye Aralık 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye karşılık geliyor.

126050-re Amerikalı Tüketici Harcamaya Hazırlanıyor

ABD’nin önemli perakendecilerinden J.C. Penney kadın giyim sektöründe harcamaların güçlendiğine işaret ediyor. Bir diğer perakendeci Target ise trendin cesaret verici ölçüde güçlü olduğuna işaret ediyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap