Altın’da yükseliş devam eder mi?

Altın’da görülen yükseliş eğiliminin devamı gelebilecek mi?

 

Bugün ABD’de önemli veriler takip edilecek. Jolts istihdam verisi ve FED toplantı tutanakları bu verilerin en önemlilerinden olarak gözükmekte. Jolts verisinde sınırlı bir geri çekilme bekleniyor. Ağustos ayının verisi olması sebebiyle fırtına etkilerinin hala görülebilir olacağını belirtelim. Beklentilerin güçlü şekilde altında kalan Tarım Dışı İstihdam sonrası bu verinin önemi artmış durumda. FOMC tutanaklarının daha önceki toplantılara göre nispeten önemli olmasının sebebi ise FED’in varlık alımının azaltılması yönündeki kararının detaylarına ulaşabilecek olmamız ve Aralık ayında faiz artırımı imaları bulunan Yellen’ın açıklamaları sonrası bu durumun FOMC içerisinde nasıl tartışıldığını görebilecek olmamız.

 

Bu hafta ayrıca ABD’den enflasyon verileri ve Perakende satışlar verisi takip edilecek. Özellikle enflasyonun saatlik kazançlardaki toparlanmanın ardından yüksek gelme durumunun Altın’da güçlü baskılanmaya yol açabileceğini belirtelim. Altın’ı bu hafta yoğun bir gündem bekliyor. Dolar endeksinin 94.25 seviyesinden 50 günlük ortalamanın da altına sarkarak baskılanmayı sürdürmesi de Altın’ı destekleyen diğer bir unsur. Katalonya bağımsızlık kararının ertelenmesi Altın’ın güvenli liman talebini bir miktar kısıtlarken Trump’ın vergi reformu ve Yeni FED Başkanı’nın kim olacağına dair gelişmeler, önümüzdeki günlerde Altın’da takip edilecek önemli başlıklardan bazıları olarak görülüyor.

 

Teknik açıdan bakıldığında Altın’ın alçalan takozu kırdıktan sonra yükseliş eğiliminin güçlendiğini görmekteyiz. RSI’da görülen ayrışma da yükselişin erken habercisi konumundaydı. Macd ile desteklenen yükseliş eğilimi Altın’da destekleyici olsa da Altın’da yükselişlerin Momentum kazanabilmesi için 1296 direncini aşması gerekiyor. Bu seviyenin aynı zamanda 50 günlük ortalamaya denk gelmesi ve bu direncin daha önce test edilmiş olması seviyenin önemini artırıyor. Bununla birlikte alçalan takoz ve 4 saatlik grafikte 50 biirimlik ortalamanın üzerinde kalması yükselişler için destek unsuru oluşturabilir. Bu bağlamda düşüşlerde kademeli olarak 1280 ve 1268 destekleri takip edilebilir.

 

Destekler: 1280 – 1268 – 1260

 

Dirençler: 1296 – 1305 – 1314

 

İkon Menkul

11 Oct 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap