Altında Yeni Trend ve Milyarderlerin Artan Altın Alımı

Haftaya yükselişle başlayan Ons Altın dün…

Haftaya yükselişle başlayan Ons Altın dün 1288$ seviyelerine kadar tırmandı. Milyarderlerden Soros ve Barenberg portföylerindeki Altın varlıklarını artırdılar. Soros Altın üreticisi Barrick Gold’da 264 milyon $ hisse alırken, Dünyanın en büyük altın fonu olan SPDR Gold Trust’ta 1.05 milyon hisselik alım opsiyon sahibi olduğunu açıkladı. Barenberg ise ABD Başkanlık seçimleri, İngiltere referandumuna ilişkin belirsizliklerin altın ve diğer değerli metalleri değerlendirebileceği gerekçesiyle varlıklarını artırdı. Buna karşılık Paulson ise altın varlıklarında iki çeyrektir azaltıma gidiyor. Altın kontratlarında hedge işlemi yapmayan kurumların aldıkları uzun-kısa pozisyonlara baktığımızda; her iki yönde pozisyon açıldığını ancak kısa pozisyonların artışta olduğunu görüyoruz. Bu durum Altın kontratlarında net pozisyonlarda düşüş yaratsa da yine de spekülatörlerin net pozisyonları son on yılın halen daha üzerinde. Bugün açıklanacak TÜFE verileri heyecanla bekleniyor. Cuma açıklanan perakende satışlar ve ÜFE verileri ardından, tüketici enflasyonunun yüksek gelmesi Dolar Endeksinde yükselişlere sebep olabilir.

Ons Altını teknik olarak ele aldığımızda; dünkü yaptığı hareketle kısa vadeli alçalan kanalının dışına çıksa da ardından geri dönüş yaptı. 1277$ seviyesinin altında kaldığı sürece kanal içi hareketlerini sürdürebilir. Buna karşılık 1256$ seviyesine gerilemesinin ardından kendisine trend halinde başka bir yükseliş kanalı çizdi. Burada da 1262,5$ seviyesini aşağı kırmadığı sürece ikinci kanal içi hareketlerine devam edecektir. Dört saatlik periyotta Momentum yükselişte olsa da hem direnç çizgisine hem de 100 seviyesine yaklaşması dönüş riskinin arttığını gösteriyor. Dirençler: 1280/ 1287/ 1295 Destekler: 1270/ 1265/ 1255

İNTEGRAL MENKUL ARAŞTIRMA

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap