Altında Haftalık Görünüm

ABD Başkanı Donald Trump’ın liderle olan görüşmelerinden sonraki söylemlerinde, sert tavrının yerini daha ılımlı bir tona bıraktığını görüyoruz. Trump’ın bu değişen tutumu, Trump kaynaklı endişelerin şimdilik rafa kalkmasına neden oluyor. Buna ek olarak Dodd – Frank yasasının kaldırılması ve işletme vergilerindeki iyileştirmenin gündemde olması, piyasalarda devlet tahvilllerden, değerli metallerden çıkışlar görülürken endekslere olan talep arttı.

Son yayınlanan COT raporunda da spekülatif altın kontratlarında shortlar longlardan hızlı artmış durumda. Ancak opsiyon kanadında 1235 – 1250 bandındaki alım opsiyonları yoğunluğunu koruyor. COT raporunda da nette halen long tarafında kalındığını görüyoruz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca; yakın vadeli risk iştahına baskı yapan soru işaretleri dağılmış gibi görünse de; genel tablodaki Trump faktörü ve Avrupa’daki siyasi risklerin yarattığı endişeler korunuyor yorumu çıkabilir.
Altında 1226 seviyesi üzerinde haftalık kapanışların, yukarı yönlü eğilimin devamlılığı açısından önem arz ediyor. Yukarı yönlü eğilimin momentum kazanabilmesi için de 1240 ve 1255 seviyelerinin önemli eşikler olduğunu düşünüyoruz. Genel tabloda eğilimin bu yönde olacağı fikrimizi halen koruyoruz. Ancak geri çekilmeler karşısında 1226 altında 1205 kritik bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır. 1205 altında, sene başından bu yana sergilenen değerli metal lehine olan görünüm bouzlabilir ve sert geri çekilmeler görülebilir.

Makro verilerin yoğun olduğu bir hafta geçiriyoruz. Verilere ek olarak başta FED Başkanı Yellen olmak üzere FOMC kanadından gelen açıklamaların satır aralarında faiz arttırmına dair sinyaller arayacağız. USD’nin aşırı güçlü olduğunu ve bunu istemediklerini belirten Trump yönetiminin tavrı USD üzerinde baskı oluşturuyor. Baskı altında kalan USD, altının yukarı yönlü eğiliminde önünde engel olmuyor. Ancak piyasaların konuşmaları yorumlaması önemli olacaktır. Değer kazanan USD, değerli metallerdeki görünümün bozuulmasına neden olabilir.

-kapitalfx

14 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap