Altında Fiziki Talep Nasıl?

2014 yılını 1184 $ seviyesinde kapatan Spot altın fiyatı 2015 yılıyla yukarı bir ivme kazandı.

2014 yılını 1184 $ seviyesinde kapatan Spot altın fiyatı 2015 yılıyla yukarı bir ivme kazandı. Aradan geçen 2 haftalık sürede %9 oranında değerlenen altın şu dakikalarda 1290$ seviyelerinde trade etmektedir.

 

Bu hızlı yükselişin ardından altında fiziki talep acaba ne durumda? Altında fiziki talebi GOFO ve Altın kiralama faizini (LIBOR-GOFO) bakarak takip edebiliyoruz.

 

The London Bullion Market Association tarafından hesaplanıp açıklanan bu verilerin yanında COMEX depolarında tutulan altın miktarı da fiziksel talep hakkında bize yol gösterici oluyorlar.

 

GOFO verileri 1,3,6 ve 12 aylık vadeler için hesaplanıyor. Altın fiyatlarıyla daha entegre şekilde hareket ettiği için 3 ve 6 aylık GOFO verilerinin takip edilmesinin daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

COMEX altın stokları, GOFO ve Altın Kiralama faiziyle ilgili detaylı bilgi için ; https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/36005/altin-dip-seviyesini-gordumu

 

 

Altın Fiyatları ve GOFO

 

Aşağıda 2014 sonrası Altın fiyatlarını ve eşanlı 3 aylık GOFO değerleri görülmekte. GOFO grafiğinde dikkat edilmesi gereken seviye “0” seviyesidir. GOFO’nun “0” altında alacağı değerler spot altında fiziksel talebin artacağını gösterir, bu sebeple altın fiyatları için pozitif olarak değerlendirilir.

Dikkat edilirse 3 aylık GOFO faizi 2014 yılının son haftalarında negatif bölgeye geçmiştir. Bu durum spot altında fiziki talebi de arttırmış ve altında yeni yılla birlikte hızlı bir yükseliş gerçekleşmiştir. 3 aylık GOFO faizi bugün itibariyle 0.09’da bulunmaktadır

 

50375-1 Altında Fiziki Talep  Nasıl?

 

Aşağıdaki grafikler Altın fiyatları ve eşanlı 3 aylık GOFO faizini (soldaki grafik) ve dinamik korelasyon grafiğini (sağdaki grafik) göstermektedir.

 

50376-2 Altında Fiziki Talep  Nasıl?

 

Son 1 yıldaki GOFO faizi ve altın fiyatları incelenirse 1230 $ altındaki spot fiyatlarda altın ve GOFO faizi arasındaki ilişki doğrusal karakterdedir.(pozitif korelasyon)

1200 altındaki spot fiyatlarda ise GOFO faizi ortalama olarak “0” altında değerler almaktadır.

Buradan çıkarılacak sonuç altında 1200 $ ve altındaki fiyatlarda fiziki talep etkili olmaktadır.

 

 

Altın Fiyatları ve Kiralama Faizi

 

Aşağıda 2014 sonrası Altın fiyatlarını ve eşanlı 3 aylık kiralama faizi görülmekte. Yukarıda detaylarına yer verdiğimiz GOFO’nun aksine Altın fiyatlarıyla kiralama faizleri arasındaki ilişki ters yönlüdür.

Grafikte dikkat edilirse altında son günlerde yaşanan yükseliş karşısında Kiralama faizleri gerilemiştir. Bu da ters yönlü ilişkiyi doğrular niteliktedir. 

 

50377-3 Altında Fiziki Talep  Nasıl?

 

Aşağıdaki grafikler Altın fiyatları ve eşanlı 3 aylık kiralama faizini (soldaki grafik) ve dinamik korelasyon grafiğini (sağdaki grafik) göstermektedir.

 

50378-4 Altında Fiziki Talep  Nasıl?

 

GOFO faizlerindeki benzer yapı burada da hakim. 1230 $ altındaki spot fiyatlarda altın ve kiralama faizi arasındaki ilişki negatif karakterdedir.(negatif korelasyon)

Buradan çıkarılacak sonuç altında 1230 $ ve altındaki fiyatlarda fiziki talebin etkili olduğu yönündedir.

 

İsmail Ozan

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap