Altın kazançlarını korumaya devam ediyor

Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıkların, yatırımcıların Fed’in faiz artırmasını beklemelerine rağmen artışına devam ederek 2013’ten bu yana

en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, haftanın sonuna gelirken, iki günlük kazancını korudu. Bu durum, altının gücünü işaret ediyor.

Spot altın, önceki iki günde yüzde 0.4 tırmandıktan sonra, Singapur saati ile 10:05’te ons başına 1,257.55 dolar seviyesinde seyretti. İki hafta süren düşüşün ardından, fiyatlar, ETF varlıklarıının altı hafta üst üste artmasının desteği ile duruldu.

Altın,  güçlü dolar ve Fed yetkililerinden gelen faizin yakın zamanda artırılabileceğine ilişkin yorumlara karşılık daha fazla düşüş göstermedi. Philadelphia Fed Başkanı PAtrick Harker, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Eylül ayındaki toplantıda faiz artırımı görüşünü desteklediğini ve merkez bankasının faizi kademeli artırmasını istediğini söyledi. Altın fiyatları Perşembe günü, küresel hisse senetlerinin düşüşünü üçüncü günü taşınması ile birlikte yükseldi.

Bugün açıklanacak olan ABD perakende satışlar, tüketici güveni ve üretici fiyatları verilerini de içeren ekonomik veriler, ABD’de faizin izleyeceği yön konusunda fikir verebilir. Traderlar şimdilerde Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığını üçte iki olarak görüyor ve bu olasılık, gelecek ayki toplantı için yüzde 20 civarında.

Altın destekli ETF’lerdeki varlıklar Perşembe günü 2,050.3 tona çıktı. Varlıklar bu yıl yüzde 40 arttı ve bu artışın büyük bölümü yılın ilk yarısında gerçekleşti.

14 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap