Altın Fonu’ndan Rekor Çıkış

Çin’in daha düşük bir hızda büyüyeceği…

Çin’in daha düşük bir hızda büyüyeceği yönünde düşüncelerle birlikte emtia fiyatları 13 yılın en düşük seviyesine geriledi. Çin Borsası’nda yaşanan düşüşün emtia fiyatlarını da sürüklediği fikri oldukça yaygın. Şöyle ki, Çin’de Borsa teminatı olarak emtia verilmiş, teminatın nakite çevrilmesi gerektiği durumda da emtia teminatlar satılmış olabilir.

 

Geçtiğimiz hafta itibariyle Altın Borsa Yatırım Fonu’ndan (ETF) 400 milyon dolardan fazla çıkış oldu, Küresel emtia fonlarından ise 530 milyon dolar çıkış olduğu, söz konusu rakamın toplam net aktif değerin %1’ine karşılık geldiği rapor ediliyor. 14 Temmuz’da biten haftada emtia endeksli fonlardan 2.3 milyar dolar çıktığı tahmin ediliyor. 30 Haziran’dan bu yana yaşanan çıkış 2.8 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

144952-1 Altın Fonu'ndan Rekor Çıkış

Commodity Trading Advisor (CTA) tanım olarak emtia ticareti yapan kurum ve kişileri tanımlamakta kullanılan bir unvan. National Futures Association tarafından sağlanan bir yetki belgesidir.

 

Yatırım bankası Societe Generale tarafından izlenen Newedge CTA Index günlük bazda pozisyon alan ve bu pozisyonların kaydını tutan en büyük 20 yatırımcının emtialardaki pozisyonlarının getirisini gösteriyor. Emtia fiyatlarının keskin şekilde düştüğü geçen haftada Newedge CTA Index kapsamındaki yatırımcılar %2 getiri elde etmiş durumda.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap