Altın’da Son Gelişmeler

VXGDX seviyeleri..

GDXJ / GDX Rasyosu

GDX ETF, dünyanın en büyük 30 altın madenciliği şirketinin hisse senetlerine endeksli bir borsa yatırım fonudur. GDXJ ETF ise küçük ölçekli madencilik şirketleri hisse senetlerine endeksli bir borsa yatırım fonudur. Küçük ölçekli madencilik şirketlerinin üretim maliyeti görece yüksek olduğu için daha riskli görülebilir.

 

GDXJ/GDX rasyosunun düşmesi, Altın fiyatlarına yönelik negatif beklentileri gösterebilir. Rasyo 3 Şubat 2015 tarihi itibariyle 1.2268 seviyesine geriledi. Durum altın fiyatlarında ilerleyen döneme ilişkin soru işaretleri olduğunu gösterebilir.

55803-7 Altın'da Son Gelişmeler

 

Madencilik Volatilite Endeksi

VXGDX Endeksi, GDX Madencilik Endeksi’nin 30 gün sonraki volatilite beklentisini gösteren bir göstergedir. GDX  üzerine yazılan opsiyonlardaki volatiliteyi ölçmektedir. Madencilik endeksi üzerine opsiyonların volatilitesinin yükselmesi madencilik endeksinde korunma ihtiyacının yükseldiğine işaret edebilir.

55804-9 Altın'da Son Gelişmeler

Grafikte turuncu renkle VXGDX endeksi gösterilmektedir. VXGDX’in gerilemesi yatırımcıların korunma ihtiyacının düştüğüne işaret edebilir. Alt sütunda açık olarak negatif korelasyon düşük olsa da (-0,34) görülebiliyor. Bu nedenle gösterge bir öncü gösterge olarak görülebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap