Altın’da Orta Vadeli Hedef Neresi?

Bu analizimizde Altın fiyatlarının orta vadede ne yönde hareket edebileceğini inceleyeceğiz.

Altın fiyatları düşüş trendinin kırılması ile birlikte 1215’li seviyelerden başladığı yükselişe devam ediyor. Peki buradan sonra yön neresi olabilir. Bu analizimizde Altın fiyatlarının orta vadede ne yönde hareket edebileceğini inceleyeceğiz.

 

Öncelikle teknik olarak incelersek fibonacci %50 seviyesi olan 1282 direnci kısa-orta vadeli hareketlerin yönü açısından önemli olabilir. Bu direncin kırılması durumunda yükselişin devam etmesi beklenebilir.

 

50133-altin Altın'da Orta Vadeli Hedef Neresi?

 

Aşağıdaki haftalık grafikte yeşil çizgi ile gördüğümüz 89 haftalık ortalama 1283 seviyesinde bulunuyor. Bu durum yukarıda belirttiğimiz 1282-1283 seviyelerinin önemini gösteriyor.

 

50134-altinpng2 Altın'da Orta Vadeli Hedef Neresi?

 

Yukarı yönlü hareketlerin ve alış baskılarının devam edip etmeyeceği konusunda en güzel sinyal veren indikatörlerden biri de risk reversallardır.

Risk reversalların ne olduğunu ve nasıl yorumlanabileceğini öğrenmek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/9369/altin-oncu-gosterge-analizi

 

Kısaca yorumlayacak olursak:

 

Son dönemde tüm vadelerdeki risk reversalların “0” seviyesinin üzerine kadar çıkmış olması alış baskılarının ne kadar arttığını gösteriyor. Bu seviye üzerinde kalınmaya devam ederse Altın fiyatlarındaki artışın sürmesi beklenebilir.

 

50135-risk-reversal Altın'da Orta Vadeli Hedef Neresi?

 

Peki yükseliş sürerse hedef neresi olabilir? Bunu cevaplamak için Şubat vadeli Altın kontratlarının hangi fiyatlar üzerinde yoğunlaştığını inceleyebiliriz. Aşağıda sırasıyla “Call” ve “Put” opsiyon miktarlarının fiyatlara göre dağılımını gösteren tabloları görebilirsiniz. 1300 seviyesinde önemli derecede bir yoğunlaşma bulunuyor. Bu durum 1300 seviyesinin çok önemli bir direnç olduğunu ve bu seviyede yönün ne taraf olacağına dair bir karar verilebileceğinin sinyalini veriyor.

 

50136-call Altın'da Orta Vadeli Hedef Neresi?

50137-puts Altın'da Orta Vadeli Hedef Neresi?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap