Altın’da güvenli liman talebi çalışıyor mu?

Ons altında 1250 desteğinden başlattığı yukarı yönlü tepkiyi korumaya devam ediyor. Genel görünüm aşağı yönünü koruyor fakat 1305’lerden başlattığı serbest düşüş sonrası altında ve metallerin genelinde kayıplarını telafi etme isteği öne çıkıyor.

Fed baskısı nispeten zayıflasa da piyasa Aralık’ta olası faiz artırım kararını büyük ölçüde fiyatladı. Geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde 1,8’lerin üzerine aşılmasına rağmen altının 1270 bölgesinde tutunması bunun göstergesi. Son dönemde yükselen Dolar endeksinin de düzeltme yapması altına bir miktar nefes aldırıyor ve 1250’den aldığı tepkiyi sürdürmesine neden oluyor. Bu dönüşte geçtiğimiz hafta açıklanan ABD büyüme rakamının bir miktar etkisi var. Veri ikinci çeyreğe göre daha iyi gelmesine rağmen, hem beklentilerin realize edilmesi hem de alt kalemlerde Dolar’ın daha fazla değer kazanmasını sınırlayacak notların yer alması önemli. Diğer taraftan FBI ile ABD Başkan adayı olan Clinton arasındaki gerginlik anketlerdeki Trump ihtimalini artırdığı için altında güvenli liman talebi çalışıyor. 1250’den başlayan düzeltmenin bir trend oluşturması şu an gündemde yok. Bunun için en azından bu hafta ABD’den ciddi manada olumsuz sinyaller alınması gerekiyor. Teknik olarak ise 1288 ve 1305 dirençleri aşılamadığı sürece bu bölgedeki yorulmalar dönüşleri beraberinde getirebilir. 1288 aynı zamanda fibo-50 seviyesine denk geldiği için önemli bir direnç olacaktır. Geri çekilmede ise 1250 – 1265 destek bölgesi üzerindeki tutunma önemli olacak. Bu bölge aynı zamanda altında 200 günlük ortalamanın geçtiği yer olması nedeniyle takip edilmelidir. Gümüşün de 200 günlük ortalaması üzerindeki hareketi altını da hareketlendiriyor. Yatırımcıların bu noktada gümüş fiyatlamasına da bakması altının anlaşılması açısından önemli olacaktır. 

B8TDK4QZN7oSwAAAABJRU5ErkJggg== Altın'da güvenli liman talebi çalışıyor mu?

31 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap