Altın’da Geri Dönüş mü Gerçekleşiyor?

Altın, iyi gelen işsizlik başvuruları ve enflasyon verilerinin ardından yönünü aşağıya çevirdi.

Orta vadede kritik seviye olarak 144 günlük ortalama takip edilebilir. Bu ortalama üzerinde alış baskıları, bu ortalamanın altında satış baskılarının ağır basması beklenebilir. Ancak geri dönüşler için özellikle RSI ve Z-Score indikatörleri takip edilebilir.

 

RSI indikatörüne göre önceki dönemlerde 70 seviyesinden geri dönüşler güçlü satış sinyalleri vermiş. Yine 70 seviyesine yakın hareket ediliyor ve bugün yön şimdilik aşağıyı gösteriyor.

168674-altin Altın'da Geri Dönüş mü Gerçekleşiyor?

 

İlgili ortalamadan ne kadar uzaklaşıldığının bir göstergesi olan Z-Score’da ise en son 144 günlük ortalama bazlı Z-Score’da 0,68 seviyesinden bir geri dönüş yaşandığı görülüyor. Bu durum bir satış sinyali olabilir. Ancak gerek RSI gerek de Z-Score’daki geri dönüşün yaklaştığı sinyaline rağmen tepe seviyesinin oluşup oluşmadığını görmek için 144 günlük ortalamayı takip etmekte fayda olabilir.

168675-altin2 Altın'da Geri Dönüş mü Gerçekleşiyor?

 

Burç Oran

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap