Almanya’yı Bekleyen Tehlike: Yaşlı Nüfus

Yaşlanan nüfus ve sorunlar

Yaşlanan nüfus dünya genelinde başta sosyal güvenlik harcamaları olmak üzere ülkeleri şiddetle etkiliyor. Cömert sosyal güvenlik harcamaları beklenen yaşam süresinin de uzamasına neden oluyor. Avrupa’da demografik değişim ve dönüşüm sürecinin en etkili olduğu ülkelerden biri Almanya’dır. Çalışabilir nüfusun azalmasıyla birlikte potansiyel büyüme oranı aşağı yönlü baskı altında kalabilir. Grafikte Almanya’nın çalışabilir nüfusunda (15-65 yaş) ilgili dönemde beklenen değişim gösteriliyor. 15-65 yaş arası nüfus 2005-2010 döneminde 1.3 milyon kişi düşerken, 2010-2015 döneminde 442 bin kişi düştü. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tahmin 2025-2030 döneminde Almanya’da çalışabilir nüfusun 3.3 milyon kişi azalacağı yönünde. Ancak söz konusu tahmin dahi iyimser olarak ifade ediliyor. İkiden az çocuk dünyaya getiren aileler dolayısıyla tahminler ötesinde bir düşüş de yaşanabilir. Almanya’da 2013 yılı itibarıyla Dünya Bankası verilerine göre doğurganlık oranı 1.4 seviyesindedir.

129189-21 Almanya'yı Bekleyen Tehlike: Yaşlı Nüfus

Almanya’da politika yapıcıları üretkenliği artırmak maksadıyla emeklilik yaşını 67’den 70’e çıkarabilir. Söz konusu hamlenin geçici bir çözüm sağlaması mümkün gözüküyor. Diğer yandan Almanya’ya göç ilerleyen dönemde daha da artabilir. Hükümet ikiden fazla çocuk dünyaya getirenlere teşvik sağlayabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap