Almanya seçimleri öncesi beklentiler ve olası piyasa etkileri

Almanya’da 24 Eylül Pazar günü gerçekleşecek olan genel seçimler öncesinde, anketler mevcut Başbakan Angela Merkel’in CDU/CSU (Hristiyan Demokratlar) bloğunu önde gösteriyor. Almanya’da mevcut hükümetin başında Angela Merkel’in liderliğindeki CDU/CSU bloğu ve Martin Schulz’ün liderliğini yaptığını ve işçi kesiminin partisi olarak bilinen Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyonu bulunuyor. Anket sonuçlarına göre oyların çoğunluğu CDU/CSU bloğuna gidiyorken, bunu ikinci sırada SPD takip ediyor.

 

Aşağıda Angela Merkel’in CDU/CSU bloğunun (soldaki) ve Sosyal Demokratların (SPD) (sağdaki), anket sonuçlarının güncel grafiklerini görebilirsiniz. Grafikler üzerinden de görülebileceği üzere, Angela Merkel, büyük ölçüde uyguladığı mülteci politikaları nedeniyle bir oy kaybı yaşamış durumda. 2013 seçimlerinde Merkel’e olan destek %41,5 civarındaydı. Ancak bugün itibariyle, seçim anketleri sonuçlarına göre Merkel’e olan destek %37’lere gerilmiş durumda. Son gelen anket sonuçlarını toparladığımızda, ortaya Merkel’in %35 – %40 aralığında oy alacağına yönelik bir sonuç çıkıyor. Sosyal Demokratların ise güncel durumda %22 civarında bir oy potansiyeli olduğu görülüyor. Yine aynı şekilde, Sosyal Demokratlara yönelik anket sonuçlarının da ortalama %20 – %25 civarında bir oy potansiyelinin altını çizdiği görülüyor. Ancak bu noktada, 2013 yılındaki seçimlerde %5 barajını geçemeyen Avrupa Liberal Demokrat ve Reform Partisi’nin (FDP) bu seçimlerde barajı aşabileceği ve CDU/CSU bloğunun bu seçimlerde liberal parti ile bir koalisyona gidebileceği konuşuluyor. Öte yandan, Birleşik 90/Yeşiller partisinin de Pazar günkü seçimlerde %9 civarında bir oy alması ve CDU/CSU, FDP ve Yeşiller’den oluşan bir koalisyon hükümetinin de kurulabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

 

Almaya’da CDU/CSU bloğu SDP koalisyonunun bozulması ve bunun yerine Merkel’in Liberal parti ve Yeşiller ile bir koalisyon hükümeti kurması, piyasalar tarafından olumlu bir fiyatlamaya tabii tutulabilir. Avrupa odaklı bir parti oolan Liberal Parti, AB ile olan bağları güçlendirme yanlısı olması nedeniyle Merkel’e daha yakın bir kanatta bulunuyor. SDP, Merkel’in göçmen politikasını sert bir dille eleştiriyor olması nedeniyle CDU/CSU bloğu ile arasında ciddi anlaşmazlıklar barındırıyor. Bu sebeple, Liberal partinin bu seçimde %5’lik barajı geçmesi ve Merkel’in Liberallerle bir koalisyona gitme durumunda euro pozitif bir fiyatlama görebiliriz.

 

2013 seçimlerinden bu yana oy kaybetmesine rağmen, şu ana kadar açıklanan seçim sonuçları Merkel’in CDU/CSU bloğunun Pazar günkü seçimlerde en fazla oy alan parti olarak çıkacağını işaret ediyor. Buna bağlı olarak da dolar endeksinde, eurodaki olası bir yükselişe bağlı olarak hafta açılışında bir miktar baskı görebiliriz. Kısa vadede EURUSD paritesinin ise, CDU/CSU ve Liberal parti koalisyonunu pozitif fiyatlayabileceğini ve EURUSD paritesinin yeniden 1,20 seviyesi üzerine yerleşilebileceğini düşünüyoruz. Ancak kısa – orta vadede EURUSD paritesinde 1,20 üzerindeki hareeketlerin kalıcı olmasını beklemekle birlikte, paritedeki yükselişlerin satış fırsatı vereceğine inanıyoruz.

 

Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.S.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap