Alman Banktan 9.600 çalışanın işine son!

borsa_d Alman Banktan 9.600 çalışanın işine son!

Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank düşük faiz oranları, zayıf kârlar ve internet bankacılığına kayışın etkisiyle 9,600 çalışanının işine son verecek ve temettü dağıtımını askıya alacak.

Commerzbank, bugün yaptığı açıklamada, 45,000 tam zamanlı çalışanının beşte birinden fazlasına denk gelen 9,600 kişinin işine son vereceğini duyurdu. Bu sayı, Commerzbank’ın rakibi Deutsche Bank’ın  tasarruf tedbirleri kapsamında çalışan sayısında gittiği yüzde 10’luk daralmadan daha sert düşüşe işaret ediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alımları nedeniyle kârlılıkları düşen Alman bankaları, maliyetlerini telafi etmek için kurumsal ve bireysel müşterilerinden aldıkları ücretleri artırıyorlar. Buna rağmen Avrupa’nın en rekabetçi pazarlarından birinde faaliyet gösteren bankaların çok dar kâr marjları bulunuyor.

Bankayı yeniden yapılandırmak için Mayıs ayından bu yana çalışma yürüten CEO Martin Zielke, işten çıkarmaların ayrıntıları yarın TSİ 12:30’da düzenlenecek basın toplantısında açıklayacak.

29 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap