Logo reklamı

Ali Ülker: Sağ cepten sol cebe aldık, yabancıya satış yok

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, kamuoyunda yankı bulan holding hisselerinin...

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, kamuoyunda yankı bulan holding hisselerinin, grubun Londra merkezli çatı şirketi Pladis’e devrini değerlendirdi. Hisse devrinin teknik bir işlem olduğunu ifade eden Ülker, “Dışarıya giden bir şey yok. Sağ cepten sol cebe aldık. Yabancıya satış yok” diye konuştu. Sosyal medyadaki yoğun tartışmayı “kasıtlı” olarak niteleyen Ali Ülker, “Biz her zaman bir Türk şirketi olarak kalacağız” diye konuştu. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Toplantısı’nda iştirakleri Pladis’e yapılan hisse satışını değerlendirdi. Ülker, “Aslında dışarıya giden bir şey yok. Tamamen teknik bir şey. Sağ cepten sol cebe aldık. Yabancıya satış yok” açıklamasını yaptı.

 

Ali Ülker, “Dışarıya giden bir şey yok. Aksine biz bir Türk şirketi olarak, dışarıda birçok işletmeyi, Amerika’da, İngiltere’de, bisküvinin beşiğindeki işletmeleri, 1834’te kurulmuş olan işletmeleri, markaları devraldık, satın aldık ve kendi kontrolümüze aldık” diyerek, satışın, tamamen teknik bir şey olduğunu ifade etti. Ülker, şunları söyledi: “Pladis’in sahibi kim; Yıldız Holding. Yıldız Holding’in sahibi kim; Yıldız Holding’in sahibi iki tane holdingtir. Bu pek bilinmez. Kökler Holding ile Üs Holding. Kökler Holding, Murat Ülker’in tarafı. Üs Holding’de annemin yani Ahsen Hanım’ın tarafı. Pladis, tüm bisküvi ve çikolata işini Yıldız Holding’deki Ülker hisselerini aldı. Yıldız Holding’in altındaki Pladis’e koyduk. Tamamen teknik bir şey. Dışarıya giden bir şey yok. Sağ cepten sol cebe aldık. Yabancıya satış yok” diye konuştu.

 

“Sosyal mecrada bu kadar işlenmesinde kasıt görüyorum”

 

Pladis’in İngiltere’de kurulu bir şirket olduğunu ama ana merkezinin Türkiye’de Yıldız Holding olduğuna dikkat çeken Ali Ülker, Ülker Bisküvi’nin Türkiye’de Borsa’ya kote olduğunu hatırlatarak, “Ülker’in bütün kârı, bütün varlığı Türkiye’dedir, Türkiye’den yatırımcılara ddağılır. Amerika’da da yatırımcısı var Ülker’in. Sosyal mecrada bu kadar işlenmesi, bu konuda bir kasıt görüyorum” ifadelerini kullandı. Bir Türk şirketi olarak dünya markalarını satın aldıklarının belirten Ali Ülker, “Bugün İngiltere pazarının yüzde 26’sı Ülker Ailesi’nin kontrolünde olan şirketlere ait, bisküvi pazarının 4’te birinden fazlası. Bizi takip eden en yakın firma yüzde 7-8. Burada takdir beklerken başkalarından, ‘Dışarı mı kaçıyorsunuz, nereye gidiyorsunuz?’ yorumları yapılıyor. İşimizin yüzde 60’ı Türkiye’de” şeklinde konuştu. Ülker, şöyle devam etti: “Ülker yurt dışına mı satıldı soruları herkesin aklında. Kırım da yaşananlar nedeniyle Sabri Bey, Türkiye’ye göç etmişti. Ailesiyle 9 yaşında Türkiye ye geldiğinde ellerinde sadece bir ekmek parası vardı. Bir ekmek almışlar, onu da yolda yemişler. Kendisi şunu söylerdi; ‘Bu devlet bana baktı ve beni yetiştirdi. Benim bu devlete borcum var. Bu devlete hizmet etmem gerekiyor’. Sabri Bey’in ve bizim ailenin mantığı bu. Biz buradda hizmet etmeye devam edeceğiz. Sadece burada değil, dünyada hizmet edeceğiz. Dünyada markalar geliştireceğiz, markalara yatırım yapacağız ama her zaman bir Türk şirketi olarak kalacağız. Amerikan şirketleri Amerikan, Japon şirketleri Japon olarak kalıyor. Bizim İngiltere’ye, Amerika’ya yatırım yapmamız, orada sesimizi duyurmamız, onların markalarını satın almamız, bizi ne Amerikalı, ne İngiliz ne de Japon yapar. Aslında bu kadar spekülasyon, bu kadar söylem bir hiç uğrunaydı.”

 

-DUNYA

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*