Akbank 6 aylık bilançoyu açıkladı

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil,…

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Sağlıklı bilançomuzla, ülkemize yurtdışından uzun vadeli döviz getirmeye, ülke ekonomisini ve yatırımları kesintisiz desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

‘’Ülkemize, milletimize, hepimize geçmiş olsun’’
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın 2016 ilk yarıyılını değerlendirdiği açıklamasına, geçtiğimiz hafta yaşanan elim olaylardan dolayı duydukları üzüntüyü belirterek başladı: “Ülkemize, milletimize, hepimize büyük geçmiş olsun. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü olumsuz etkileyecek benzeri olayların artık hiç bir zaman yaşanmamasını diliyoruz. İnanıyoruz ki ülkemiz bu süreçten sonunda güçlenerek çıkacaktır.”

“Sağlıklı bilançomuzla, ülkemize yurtdışından uzun vadeli döviz getirmeyi, ülke ekonomisini ve yatırımlarını kesintisiz desteklemeyi sürdürüyoruz”

Akbank’ın 2016 ilk 6 aylık sonuçlarını değerlendiren Binbaşgil “Bugünlerde en önemli olan, ülkemize yaptığımız katkıların artan bir şekilde devam etmesi. Biz de sağlıklı bilançomuzla, ülkemize yurtdışından uzun vadeli döviz getirmeyi, ülke ekonomisini ve yatırımlarını kesintisiz desteklemeyi sürdürüyoruz. Piyasalarda son bir haftada yaşanan dalgalanmaya ve aynı zamanda S&P’nin aceleci kararına rağmen, Dünya Bankası kuruluşu IFC ile yetkilendirme sözleşmesi imzaladığımız 250 milyon dolarlık finansmanla birlikte son bir aydaki uzun vadeli borçlanmamızı toplamda 1,6 milyar dolara yükseltiyoruz. 12 yıla kadar vadesi olan bu finansmanlar, ayrıca Türkiye’de temel ekonomik göstergelerin, bankacılık sektörünün sağlamlığını ve yatırımcıların Akbank’ın başarılı performansına olan inancını bir kez daha teyit etti. Gündemin bu denli yoğun olduğu bir dönemde bu kadar uzun vadeli finansmanları sorunsuz temin edebiliyoruz. Bu da, 15 Temmuz’da gerçekleşen girişim sonrası piyasalarda normalleşmenin sürdüğüne, Türkiye’deki yatırım ortamına olan uluslararası güvenin de 15 Temmuz öncesi seviyelere dönmeye başladığına işaret ediyor” dedi.

“Kredilerimizle reel sektörümüze sağladığımız desteği 195 milyar TL’ye yükselttik”
Uluslararası piyasalardaki hareketliliğin 2016’nın ilk yarısında devam ettiğini belirten Binbaşgil, “Global piyasalardaki belirsizliklere rağmen bankamız çok başarılı bir performans gösterdi. Bu dönemde geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla aktiflerimizi yüzde 5,2 büyüterek 266 milyar TL’ye çıkarttık. Toplam kredilerimiz vasıtasıyla ekonomimize sağladığımız desteği 160 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 195 milyar TL’ye yükselttik. 2016’nın ilk yarısında 2 milyar 485 milyon TL net kâr elde ettik” dedi.

“Orta ve Doğu Avrupa’nın en iyi bankası bu sene Türkiye’den çıkmıştır”
Akbank’ın saygın finans dergisi Euromoney’den Haziran sonunda Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası ödülünü aldığını hatırlatan Binbaşgil, sözlerine şöyle devam etti: “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası bu sene Türkiye’den çıkmıştır. İlk defa bir Türk bankası böyle bir ödüle layık görülmüştür. Bu ödül, Akbank’ın olduğu kadar Türk Bankacılık sektörünün gücünün de bir yansımasıdır.”

 “Türkiye kenetlendiğinde çok önemli başarılara imza atacak güçtedir”
Binbaşgil, Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’nin makroekonomik verileri şu an oldukça güçlüdür. Bankacılık sektörü sağlamdır. Gelişme potansiyeli yüksektir. Türkiye’nin demografik yapısı, gençliği, girişimci ruhu, dinamizmi ülkeyi ileriye taşıyacaktır. Türkiye kenetlendiğinde çok önemli başarılara imza atacak güçtedir. Ulusça uzun vadeli hedeflerimize odaklanacağımıza inancımız tamdır. Biz de her zamanki gibi kendi işimize odaklanmaya; sürdürülebilirlik ve aktif kalitesi gibi temel anlayışlarımızdan ödün vermeden reel sektöre ve müşterilerimize destek sağlamaya; teknoloji, altyapı ve insanımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap