ABD’nin Vize Hamlesi ve Piyasalar

BIST 100 ENDEKSİ GÜÇLENEN DOLAR İLE BİRLİKTE HAFİF GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi haftanın son işlem gününde, beklentilerin üzerinde açıklanan ücret artışı verisi ile birlikte global bazda güçlenen Dolar karşısında TL’de görülen değer kaybı eşliğinde günü %0,2 düşüşle 1034,137 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,2, BIST Sanayi Endeksi ise %0,1 oranında geriledi. Ayrıca, Cuma günü ekonomik gündem olarak ABD’de istihdam verileri takip edildi. ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin aksine 33 bin kişi azalış gösterirken, ücret artışları ise beklentilerin üzerinde olarak aylık bazda %0,5, yıllık bazda %2,9 arttı.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

ABD VE TÜRKİYE’NİN KARŞILIKLI OLARAK VİZELERİ ASKIYA ALMASINA BAĞLI OLARAK DÜŞÜŞ EĞİLİMLİ SEYİR…

 

Pazar akşamı yapılan açıklama ile birlikte ABD, Türk vatandaşlarına vize verilmesi uygulanmasının askıya alındığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Türkiye’de vize uygulamasını askıya alacağını açıklaması ile birlikte ABD-Türkiye arası siyasi ilişkilerin zarar görme ihtimalinin ortaya çıkması eşliğinde Dolar/TL’de 3,70’li seviyeler aşıldı. BIST 100 Endeksi’nin bugün TL’deki değer kaybı ve iki ülke arasındaki olayın belirsizliği ile düşüşle açılmasını ve bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz. Ayrıca, bugün yurt içinde Ağustos ayı sanayi üretimi izlenilecek. Bloomberg anketlerine göre beklenti aylık bazda %0,5, yıllık bazda ise %5,1 artış göstermesi yönünde. Hafta genelinde ise, yurtiçinde Ağustos ayı cari açık, ABD’de ise FED Eylül ayı toplantı tutanakları ve Eylül ayı enflasyon verisi takip edilecek. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda.

 

Kaynak: Alan YATIRIM

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap