ABD’de işsizlik başvurularında 2012’den sonraki en yüksek sıçrama

ABD’de işsizlik başvurularında 2012’den sonraki en yüksek sıçrama…

 

ABD’de 2 Eylül haftasında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 245K olan beklentinin üzerinde 298K olarak açıklandı. Bu haliyle beklentinin bayağı üzerine çıkmış görünüyor. Devam eden işsizlik başvuruları ise önceki hafta itibariyle 1.945K olan beklentinin hafif altında 1.940K olarak açıklandı ve önceki veri de 3K yukarı yönlü revize edilerek 1.942K’dan 1.945’ya geldi. Devam eden başvurular olumlu trend dahilinde kalmaya devam ediyor, ancak haftalık verinin yüksek olması can sıkıcı. Böylece 4 aylık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ortalaması da 237K’dan 250K’ya yükseldi.

 

Haftalık veri olması açısından ve Harvey etkisi de göz önünde bulundurularak geçici bir bozulma gibi görülebilir, ancak açıklanan rakam Kasım 2012’den beri en yüksek seviyeye işaret ediyor. Bundan sonra da Harvey kasırgasının veriler üzerindeki etkilerini hissedeceğiz. 300K üzeri veriler gelirse kafa karıştırıcı olabilir. Gündemde arka sırada olan bir veri olması itibariyle ise fiyatlamalarda etkisi yok.

 

 

(KapitalFX)

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap