ABD’de gözler enflasyon verisinde

ABD’de gözler enflasyon verisinde
Geçtiğimiz günde ABD’den gelen ÜFE rakamları takip edilmişti. Temmuz dönemine ait gelen veride ÜFE’nin bir önceki aya göre yüzde 0.1 düşüş göstererek beklentilerin altında kaldığını gördük. Beklentiler ise ÜFE’nin yüzde 0.1 artması yönündeydi. Bu veriyle birlikte ÜFE 2016 Ağustos ayından bu yana aylık bazda ilk kez geri çekilmiş oldu. Üretici fiyatları yıllık bazda ise yüzde 1.9 artış gösterirken tüketici fiyatlarında gerçekleşen bu düşüşte hizmet maliyetlerindeki yüzde 0.2’lik düşüş etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bugün ise gözler enflasyon verisinde olacak. Çekirdek TÜFE’nin Temmuz döneminde aylık bazda yüzde 0.1’den yüzde 0.2’ye yükselmesi, yıllık bazda ise yüzde 1.7 olan düzeyin korunması piyasalar tarafından beklenildiğini hatırlatalım. Kuşkusuz açıklanacak olan enflasyon verileri aynı zamanda Fed’in para politikası üzerinde etki yaratabileceğinden piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.
Dün ayrıca New York Fed Başkanı Dudley’nin açıklamaları yakından takip edildi. Ülke ekonomisine ve enflasyona dair açıklamalarda bulunan Dudley, ABD’de enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru yükselmesini beklediğini, ifade etti. Öte yandan, İşgücü piyasasında daha fazla iyileşme ve ılımlı ekonomik büyüme beklentisi içerisinde olduğunu da dile getiren Dudley, ücretlerdeki yavaş artışın arkasında cansız verimlilik büyümesinin olduğunu, ileri sürdü.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap