ABD verilerine genel bakış

abd-ekonomisinde-buyume-beklentileri-asti-4925898 ABD verilerine genel bakış

ABD ekonomisi; 3. çeyreğin üçüncü okumasına göre yıllıklandırılmış bazda %3,5 büyüme kaydederek beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi. İlk çeyrekte %0,8, 2. çeyrekte %1,4 büyüme performansıyla ivme kaybetmiş olan ABD ekonomisinin 3. çeyrek büyüme görünümü, önceki çeyreklere kıyasla çok daha güçlü. Aynı zamanda ilk ve ikinci okumaya göre yukarı revizyonlar da son derece önemli. İlk okumada büyüme %2,9, ikinci okumada %3,2 olarak açıklanmıştı. Böylece her revizyonda büyüme performansı 0,3’er puan yükselmiş oldu.

En önemli kalem olan kişisel tüketim harcamaları büyümesi; daha önceki okumada %2,1’den %2,8’e revize edilmişti. En son %3 olarak kesinleştirildiğini görüyoruz. Kişisel tüketim harcamalarındaki büyüme, hem çekirdek PCE, hem de manşet TÜFE için olumlu. Trumponomics’in enflasyona yapacağı marjinal katkıyı da izleyeceğiz; Trumpflasyon demek sıkı para politikasına daha hızlı geçiş demek olacaktır. Yani 2017’nin ilk dönemi daha pahalı USD göreceğimiz bir periyod olacak. Dayanıklı malların katkısı revize edilmemiş; geçen okumayla aynı %11,6 seviyesinde büyüme göstermiş. Hizmetlerin alt kalemlerinde ise; hane halkının tüketim harcamalarının çok cüzzi bir miktarda aşağı revize edilerek %2,3 büyüme kaydettiğini görmekteyiz. Genel özet ise; büyümenin konsepti sağlam. 3. çeyrekte hizmet ve tüketim kalemlerinin nitelik olarak en önemlilerinin tamamında, ivmeli bir büyüme var.

Diğer ana başlıklara bakacak olursak; özel yatırımlardaki büyüme %2,1’den %3’e revize edilmiş; böylece yatırımların katkısının da harcamalar ile aynı seviyeye geldiğini gözlemliyoruz. Sabit yatırımlar %0,9 daralmaya işaret ediyordu, üçüncü okumada %0,1 artış ile pozitife geçmiş. Konut yatırımları %4,1 daralmış; konut dışı yatırımlardaki büyüme ise %0,1’den %1,4’e revize edilmiş; önemli bir değişim ve sabit yatırımların da artıya geçmesini sağlamış. İhracattaki aşağı yönlü revizyon çok cüzzi; %10,1’den %10’a düşmüş. Federal harcamalarda %2,4, milli savunma harcamalarında da %2 büyüme kaydediilmiş. İki kalemde de önceki okumaya göre 0,1’er puanlık aşağı yönlü revizyon var.

Diğer verilere de bakacak olursak;

Kasım ayında dayanıklı mal siparişleri, önceki aya göre %4,6 azaldı; zaten %4,8 azalması bekleniyordu. Ulaşım harici olan mal siparişlerinde ise %0,2 büyüme beklenirken %0,5 büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. Her iki veride de önceki dönemin yukarı revize edildiğini gözlemliyoruz. Ekim ayı dayanıklı mal siparişi artışı %4,6’dan %4,8’e; çekirdek dayanıklı mal siparişi artışı ise %0,8’den %0,9’a revize edilmiş. Verinin en yalın hali; savunma ve hava araçları hariç siparişlerde de %0,2’lik artış var; ancak Ekim ayındaki %0,1’lik daralma %0,3’e doğru olumsuz yönde bir revizyon geçirmiş.

Bütün bu verilerin arasında, araya kaynaması muhtemel iistihdam piyasası verilerinden 17 Aralık haftası işsizlik başvurularında da beklenenin 18 bin üzerinde; 275 binlik bir rakam açıklandı. Haziran’dan sonra ilk defa 270 bin üzeri bir veri geldiği için negatif olarak değerlendiriyoruz.

HHer veri setinde olduğu gibi olumlu ve olumsuz ayrıntılar birarada görünüyor. Ancak genel dinamiklerin gösterdiği durum; ABD ekonomisinin cari halinin iyi olduğu şeklinde. Yaşanmış verilere dair artık çok fazla söylenecek şey yok; bizi bundan sonra ilgilendirecek olan Trumponomics’in marjinal katkısı olacaktır. Bu bakımdan, ekonominin atıl kalan kalemlerine yoğunlaşılmasında fayda olacağını görüyoruz. Zaten iyi olan kalemlerde aşırı bir etki beklenmez; manşet verilere 0,2 – 0,3 puan etki etmesi ise yeterince iyi olur.

-kapital fx

22 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap