Logo reklamı

ABD vergi indiriminin bu hafta yasalaşması bekleniyor

Son yılların en bereketli Aralık aylarından birini yaşıyoruz.  Öngörülenden daha güvercin bir FOMC açıklaması ve ABD vergi indiriminin sene sonundan...

Son yılların en bereketli Aralık aylarından birini yaşıyoruz.  Öngörülenden daha güvercin bir FOMC açıklaması ve ABD vergi indiriminin sene sonundan önce yasalaşacağı  beklentisi  hisse senedine yönelik risk iştahını destekliyor.

 

Vergi indirim paketinin sene sonundan önce yasalaşacağı senaryosu ağırlık kazanmaya başladı. Alabama senato seçimini Demokrat adayın kazanması ve sağlık gerekçesiyle bazı Cumhuriyetçi senatörlerin oylamaya katılamayabileceği endişesi  vergi paketi ile ilgili çalışmaları hızlandırdı.

 

Temsilciler meclisi ve senatodan geçirilen vergi paketleri arasındaki  farklılıklarda uzlaşmaya varıldığı ve paketin son halinin  bu hafta içinde yasalaşacağı konuşuluyor. Demokrat Alabama senatörü göreve başlamadan önce vergi paketinin yasalaştırılması Cumhuriyetçiler için hayati önem taşıyor.

 

Para Politikası Kurulunun beklentilerden daha az şahin faiz artışı sonrası (beklenti 100bp, artış 50bp) Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışıyor. Türk lirası %1,3 gerilemeyle, 10 yıllık TL faiz 24bp artışla en çok kaybettiren gelişmekte olan ülke varlıkları oldu.

 

Ancak kredi temerrüt takas oranında ve eurotahvil faizlerinde bir artış olmaması satış dalgasının ülke riskinde bir bozulmadan değil Türk lirasından kaçıştan kaynaklandığını gösteriyor.

 

Wall Street’te ve Asya borsalarında vergi paketi kaynaklı değer artışları Borsa İstanbul’da %0,5 civarında bir yükselişe işaret ediyor.  Büyümeye KGF desteğinin devam etmesi borsa için olumlu bir haber akışı.

 

Ancak 110,000 seviyesindeki direncin aşılması dünya borsalarındaki yükselişin gücüne bağlı olarak belirlenecek.   Kısa vadeli strateji olarak Enka ve Ereğli’de verdiğimiz önerilerimiz devam ediyor.

 

-iş yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*