ABD ve Negatif Faiz

Fed negatif faizi tartışıyor.

ABD’de 16-17 Eylül Fed/FOMC toplantısı sonuçları 17 Eylül Perşembe günü 21:00 itibariyle açıklandı.  Fed faizleri küresel ekonomi ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde ve enflasyonun yakın dönemde aşağı yönlü baskı altında kalmasıyla sabit tutma kararı aldı. Fed faizleri Ekim veya Aralık’ta artırmaya karar verebilir. Fed enflasyonda %2 seviyesine doğru hareketten “oldukça emin” olması, istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda, verilere bağlı olarak faizleri “her toplantıda” artırabilir.

 

Fed üyelerinin faizleri yıl sonunda nerede gördüğünü gösteren dot-plot çalışması üyelerin faiz tahminlerinin gerilediğini gösteriyor. Fed üyeleri faizlerin daha düşük bir eğimde artacağını düşünüyor. Üyelerden biri ise Federal Fonlama Faizi’nin 2016’ya kadar negatif olması gerektiğini düşünüyor. Negatif mevduat faizi Fed’e parkeden 2.5 trilyon dolarlık büyüklüğün serbest kalması anlamına gelebilir.

 

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota enflasyon çekincesiyle faizlerin 2015 itibariyle negatife çekilmesi gerektiğini düşünüyor.

162186-1 ABD ve Negatif Faiz

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap