ABD ve Asgari Ücret Sorunsalı

Asgari ücretin artırılması küçük işletmeleri zora sokabilir.

ABD’de ücretler gelişimi Fed tarafından istihdam piyasasının görünümü açısından izleniyor. Mayıs ayı itibariyle küçük işletmeler çalışanlarına ortalama $16.36 dolar/saat ödemektedir. ABD’de 250.000’den fazla işletme 20’den az çalışana sahiptir. Söz konusu ücretler gelişimi yıllık bazda %2,2 seviyesindedir. Diğer yandan ABD’deki büyük işletmeler de dahil edildiğinde ortalama saatlik kazançlar $24,87 seviyesindedir. Ücretler gelişimi ise yıllık %2,3’tür.

 

10 Haziran Çarşamba günü itibariyle Los Angeles eyaletinde asgari ücret $9 seviyesinden 2020 yılına kadar $15 seviyesine yükseltildi. Target ve Wal Mart 2015 yılı itibariyle asgari ücreti $9 dolar seviyesine yükseltti. Mcdonald’s ise franchise restoranların $1 dolar üstünde saatlik ücret ödemeye karar verdi.

126545-2 ABD ve Asgari Ücret Sorunsalı

Kaynak: WSJ

 

Amerikalı hanehalkı ise asgari ücretle geçinmenin yaşan maliyetlerini sağlamak açısından oldukça güç olduğunu ifade ederken. Kira ödemenin neredeyse hiç bir eyalette mümkün olmadığını ifade ediyor. ABD’de pek çok kişi öğrenim kredisi borcunu ödeyememe sorunuyla karşı karşıyadır. Wall Street Journal tarafından 728 küçük işletmeyle yapılan ankete göre işletmelerin %49’u $7,25 olan federal minimum asgari ücretin artırılması gerektiğini ifade ediyor. Küçük işletmeler yeteri kadar kar edemediği gerekçesiyle asgari ücretin artırılmasına karşı çıkıyor. Eğer ki asgari ücret artırılırsa, işletmeler bu artışı tüketicilere yansıtmak zorunda kalabilir. Fiyatları genel düzeyini artırma hedefi doğrultusunda asgari ücret artışı katkı sağlayabilir.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap