ABD Tahvil Piyasasının Söyledikleri?

Faiz Farkı Açılıyor..

ABD piyasaları açısından bir risk iştahı göstergesi olarak, BAA notu verilen özel sektör tahvilleri ve AAA notu verilen özel sektör tahvilleri faiz farkı izlenebilir. Kredi derecelendirme kuruluşu, Moody’s Investor Services tarafından günlük bazda yayınlanan tahvil fiyat endeksinden yararlanılabilir. Moody’s endeks kapsamına 30 yıla kadar vadeli tahvilleri almakta, tahvillerin vadesi 20 yılın altına düştüğünde endeks kapsamından çıkarmaktadır. Endekste tahvil faizlerinin ortalaması alınmaktadır.

 

Grafiklerde, Moody’s tarafından AAA notu verilen özel sektör tahvillerin faiziyle BAA notu verilen özel sektör tahvil faizi farkı gösterilmiştir.  Mevcut gerçekleşme ABD ekonomisine yönelik olumlu beklentileri desteklemektedir. Özel sektör tahvillerine duyulan güvenin arttığının göstergesi olarak değerlendirilebilir.

 

08.01.2014 itibariyle BAA-AAA faiz farkı 1,00 gerçekleşmiştir. Haziran ortasından bu yana yükselmeye devam ediyor. Söz konusu hareket tahvil piyasasında “risk iştahının zayıfladığına”  işaret edebilir.

 

10 Yıllık Dönem

47162-1 ABD Tahvil Piyasasının Söyledikleri?

1 Yıllık Dönem

47164-2 ABD Tahvil Piyasasının Söyledikleri?

Olası Nedenler

1) Fed’in faiz artırım sürecine yaklaşılması, özel sektör tahvil piyasasını etkiliyor.

2) İstihdam piyasasına ilişkin güçlü görünümle “faiz artırım” sürecine yaklaşılıyor.

3) Küresel büyüme üzerine endişeler özel sektör tahvil piyasasında “daha yüksek” kredibiliteye talebi artırıyor.

4) ABD hazine tahvil faizi Haziran – Aralık kesitinde gerilemesine rağmen, özel sektör tahvil “faiz farkı” genişlemeye devam ediyor.

 

Deniz KAHRAMAN

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap