ABD Seçimi

Dünyanın her yerinde jandarma rolüne soyunan ve her gittiği yere sözde demokrasi getiren Amerika yeni başkanını seçecek 8 Kasım’da. 

 Dünya piyasalarını ve özelde Türkiye piyasasını derinden etkileyecek bu seçim. Aslında tüm dengeleri değiştirebilecek türden bir seçimden bahsediyoruz. Adayların kimliklerine ve karakterlerine bakarsak tüm siyasal ekonomik tabloların değişeceği bir durum söz konusu. Her ne kadar sadece komplo teorisyenlerinin değil hemen herkesin bildiği; Amerika’nın kısa süreli planlar yapmadığı daha uzun erimli planlar yaptığıysa da, ben bu seçimin ciddi değişimlere gebe olduğunu düşünüyorum.  Emperyalizmin merkezinde iki farklı aday, iki farklı dünya hedefliyor. Donald Trump’ın yüzü sadece Amerika’ya dönük politikalarından Hillary Clinton’un Dışişleri Bakanlığından gelme yüzü Dünya’ya dönük politikaları arasında çok ciddi farklılıklar görünüyor.  Bir hafta sonra çok ciddi anlamda yeni senaryolar konuşacağız.  Bu senaryolarda Türkiye’nin yerine iki başkan adayı çok farklı bakıyor. Bunun ayrışan yanı ise artık Türkiye bu senaryolar içinde yer almak istemiyor ve yer almayacak.   Dünya’nın Jandarması yeni komutanını seçecek ama Türkiye artık her türden askeri vesayeti reddeden bir ülke. +GsU+QlBUBBBBAAAEEEEAAAQQQQAABBPwQmLzyyiuRH0WllAgggAACCCCAAAIIIIAAAggggEBzgf8P46AUA4MhSNoAAAAASUVORK5CYII= ABD Seçimi

01 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap