ABD Potansiyelin Altında Büyüyor

Seküler Stagnasyon..

ABD ekonomisinin seyri dünyanın geri kalanını fazlasıyla ilgilendiren bir konu. Gelişmiş ekonomilerin zayıf büyümesi durumu “seküler stagnasyon” endişesini gündeme getiriyor. Gelişmiş ülkelerin kalıcı ve uzun bir süre boyunca potansiyelin altında büyümesinden rahatsızlık duyuluyor.

 

ABD ekonomisi 2009 yılının yazından bu yana %12 büyümüştür. Önceki dönemlere göre kıyaslama yapıldığında oldukça zayıf bir büyüme. 1960’ın ilk beş yılında ABD ekonomisi %35 büyümüştü. 1980’lerde Başkan Reagan döneminde ise beş yılda %28 büyümüştü. Avrupa’nın durumu ise ABD’ye görece daha kötü bir duruma karşılık geliyor. Avrupa’da yaşlı nüfus harcamak konusunda istekli değil bu durum ilerleyen dönemde daha da zorluk yaratabilir. Grafikte yeşil renkle Ocak 2007’da Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tarafından hesaplanan potansiyel büyüme gösteriliyor. Şubat 2014’te yine CBO tarafından hesaplanan potansiyel büyüme lacivert renkle gösteriliyor. Mavi renkle ise gerçekleşen büyüme gösteriliyor.

144485-1 ABD Potansiyelin Altında Büyüyor

Seküler Stagnasyon tanımı 1938 yılında Harvard Üniversitesi’nden Alvin Hansen’in Amerikan Ekonomik Birliği toplantısında yaptığı sunumda ilk olarak kullanılmıştı. Ekonomik büyümenin potansiyel altında kalmasındaki etkenler, politika araçlarının yetersizliği ve teknolojinin gücünün günden güne azalmaya başlaması olarak tanımlanabilir.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap