ABD Petrol İhracat Yasağı Kalkacak mı?

“Lobi faaliyeti sürüyor.”

OPEC üyeleri 1973 yılında ABD’ye petrol ambargosu uygulamış ABD’de petrol sıkıntısı ciddi şekilde petrol sıkıntısı gözlenmişti. ABD yaşanan şok karşısında 1975 yılında petrol ihracatının yasaklanmasına EPCA anlaşmasıyla karar vermiştir. ABD böylelikle arz şokuna karşı milli üretimle kendini korumayı amaçlamıştır. Mevcut durum itibariyle petrol ihracatı ancak “oldukça sınırlı” ölçüde yapılabiliyor.

 

WSJ’de yayınlanan Amy  Harder’ın makalesine göre Eylül ayının ilk haftalarında ABD’de Temsilciler Meclisi’nde petrol ihracat yasağının kaldırılması oylanabilir. Kongre’de yapılacak oylama ise gelecek yılın ilk aylarını bulabilir. Petrol konusunda uzman isimlerden Daniel Yergin, “yedi yıl öncesine baktığımızda petrol ihracat yasağının kaldırılmasının tartışılmasını bile hayal edemezdik.” ifadesine yer veriyor. ABD’nin petrol ithalatının toplam tüketimdeki payı mevcut durum itibariyle %27 seviyesine gerilemiş durumda. Bu rakam 1985’ten bu yana en düşük seviyeye karşılık geliyor.

 

Petrol ihracat yasağının kalması Amerikalı rafinerileri zor duruma sokabilir. Mevcut durumda rafineriler daha ucuza ham petrol temin ederek, dünya piyasasına petrol ürünü satışı gerçekleştirebiliyor. ABD hükümeti petrol ürünleri ihracatını sınırlamıyor. 2007’den bu yana petrol ürünleri ihracatı iki kattan fazla artış göstermiş durumda.

 

Kongre’de az sayıda demokrat petrol ihracat yasağının kaldırılmasının ABD’de benzin fiyatlarının yükselmesine neden olabileceğini gösteriyor.

 

21 Nisan tarihli çalışmamız.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/184273/abd-petrol-ihracat-yasagi-kaldirilirsa

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap