ABD Konut Piyasası Fed ile Soğuyabilir

Fed ilk faiz artışına kuvvetle muhtemel 2015 yılı içinde başlayabilir.

Fed ilk faiz artışına kuvvetle muhtemel 2015 yılı içinde başlayabilir.  Enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden “oldukça emin” olunması ve istihdam  piyasasında “daha fazla gelişme” görülmesi durumunda, verilere bağlı olarak faizler her toplantıda artırılabilir.

 

ABD’de gayrimenkul alanında pek çok çalışmaya imza atan Zillow’un WSJ’de yer alan röportajına göre konut piyasası Fed ile soğuyabilir. Zillow başekonomisti Svenja Gudell’e göre, Denver, Seattle gibi bölgelerde aşırı ısınan konut piyasası soğuyabilir. San Francisco’nun metropolitan bölgesinde konut fiyatları Ağustos ayı itibariyle yıllık bazda %12 artış göstermişti. Bölgede medyan konut fiyatı 764.600 dolar olarak gerçekleşirken, ülke ortalaması 180.800 dolar olarak gerçekleşti. Gudell, Fed’in faiz artışının mortgage oranları üzerinde etkisinin küçük olacağını düşünüyor. 200.000 dolar civarındaki konutların ödemelerinde bir zorluk yaratması bekleniyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap