ABD İstihdam Raporunun Ardından

“Eylül seçeneği hala masada.”

ABD ekonomisi 2015 yılı Temmuz ayında tarım dışı istihdam alt kaleminde 215.000 yeni iş yarattı. İşsizlik oranı ise %5,3 seviyesiyle “doğal işsizlik oranı” (5.0-5.2%) eşiğine yakın gerçekleşti. İstihdam piyasasının “daha fazla gelişme” (some further improvement) göstermesi durumunda Fed ilk faiz artırımına başlayabilir.

 

ABD ekonomisi son 12 aydan bu yana yaklaşık 2.9 milyon yeni iş yarattı. İşsizlik oranına ekonomik nedenlerle yarı zamanlı çalışmak zorunda olanların oranı da eklenince işsizlik oranı %10,40 seviyesine ulaşıyor. Grafikte yeşil renkle gösterilen söz konusu oran küresel finans krizinden bu yana en iyi seviyede. Üniversite mezunlarında ise işsizlik oranı %2,60 olmak üzeredir.

150827-1 ABD İstihdam Raporunun Ardından

İşgücüne katılım oranına bakıldığında ise Temmuz 2015 itibariyle ulaşılan %62,6 seviyesi 1977’den bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor. İşgücüne katılım oranı hem demografik hem ekonomik nedenlerle birlikte gerilemeye devam ediyor. ABD’de yarı zamanlı istihdamın son dönemde “daha tercih edilir” olması söz konusu gerçekleşmenin sebeplerinden biri olabilir. Bu fikre ekonomik olmayan nedenlerle yarı zamanlı çalışan sayısının son dönemde yükselmesinden varabiliriz. 15-65 yaş aralığı yerine, 25-54 yaş aralığına bakıldığında ise işgücüne katılım oranının %80,7 olduğu görülüyor.

 

 

ABD’de İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızlı nüfus artışı döneminin temsilcileri, Baby Boomers, 1946-1964  yılları arasında doğan nesli ifade ediyor.  Bu nesil, ABD nüfusunun 2013 yılı itibariyle %26’sını oluşturuyor. Bu neslin temsilcilerinin emekli olması veya emeklilik yaşı yaklaştığı için “yarı-zamanlı” işlere yönelmesi de işgücüne katılım oranının gerilemesindeki etkenlerden biri olarak değerlendirilebilir.

 

Ücretler

ABD’de ilk faiz artışının zamanlaması açısından Fed üyeleri istihdam piyasasını yakından izliyor. Fed’in istihdam piyasasına ilgisinin Yellen döneminde daha yüksek olması, söz konusu konunun Yellen’ın akademik çalışma alanı olması olabilir. Temmuz itibariyle ortalama saatlik kazançların bir önceki yılın aynı dönemine göre değişimi %2,1 gerçekleşti. Söz konusu seviye kriz öncesi seviyesinin (%3 üstü) ve önceki yılın (%2,4) gerisine işaret ediyor.

 

Özetle, Temmuz ayı İstihdam Raporu Fed’in ilk faiz artışına Eylül’de başlaması için “destekleyici” işaretler sunuyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap