ABD İstihdam Piyasasında Son Durum

daha fazla gelişme?

ABD ekonomisi küresel finans krizi sonrasında gelişme göstermeye devam ediyor. İstihdam piyasasındaki gelişme oldukça dikkat çekici olarak değerlendirilebilir. Ağustos 2015 itibariyle ulaşılan %5,1 işsizlik oranı, doğal işsizlik oranı (NAIRU) olarak ifade edilen 4.9-5.2% aralığı içinde gerçekleşmiştir.

 

Fed enflasyonda %2 hedefine doğru hareketten “oldukça emin” olması ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda verilere bağlı olarak faizleri her toplantıda artırabilir. Komite üyeleri uzun dönemde enflasyonun %2 hedefine doğru ilerleyeceğini düşünüyor. Bu nedenle istihdam piyasasına daha fazla önem atfedilebilir.

 

Açılan İş İmkanı Başına İşsiz Sayısı

165136-1 ABD İstihdam Piyasasında Son Durum

Grafikte açılan iş başına işsiz sayısı gösteriliyor. Söz konusu oran Nisan 2001’den bu yana en düşük seviyeye karşılık geliyor. Bu durum ücretlerin ilerleyen dönemde yükselmesini sağlayabilir. İşletmeler işgücü temininde daha sıkı piyasa koşullarıyla mücadele etiği için daha fazla ücret vermek durumunda kalabilir. Hali hazırda bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama saatlik kazançlar (AHE) %2 seviyesiyle kriz öncesi seviyeye (%3-3,5) henüz ulaşabilmiş değil.

 

ABD’nin önemli merkezlerinden biri olan Silikon Vadisi’nde istihdam piyasasındaki katı durum işletmeleri çalışanlara daha fazlasını sağlamaya itiyor. Sınırsız izin ve/veya ücretli izin teşvik politikalarından bir kaçı olarak ifade edilebilir.

 

İstihdam Raporu

ABD’de Eylül ayı İstihdam Raporu 2 Ekim Cuma günü 15:30 itibarıyla açıklanıyor. Piyasa katılımcılarının beklentisi tarım dışı istihdam kaleminde 200 bin kişi artış görüleceğini gösteriyor. İşsizlik oranının ise yedi yılın en düşük seviyesi olan 5.1% seviyesinde sabit kalması bekleniyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap