ABD Enflasyonu Önemle İzlenecek

TÜFE’den pozitif yönde sürpriz beklenmiyor.

ABD’de Nisan ayı TÜFE verisi 22 Mayıs Cuma günü açıklanıyor. Fiyat istikrarını sağlamak ve istihdam yaratmak Fed’in görev tanımına karşılık geliyor. Enflasyon tüketicilerde fiyatların ilerleyen dönemde artacağı algısını yaratarak harcama isteği yaratabilir. Petrol kaynaklı dezenflasyonist baskının geride kalmasının ardından enflasyon Fed’in %2 hedefine doğru ilerleyebilir. En azından komite üyelerinin beklentisi bu şekilde.

111883-rgsegt ABD Enflasyonu Önemle İzlenecek

Piyasa katılımcıları Nisan’da TÜFE’nin yıllık bazda -0,10% gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Manşet enflasyon petrol fiyatlarından kaynaklı etkinin geride kalmasıyla yeniden yükselebilir. 20 Mayıs itibariyle açıklanan Fed/FOMC Nisan tutanakları Haziran’da faiz artırımı ihtimalinin “oldukça düşük” olduğuna işaret ediyor. Nisan ve Mart ayları arasında benzin fiyatlarının yatay seyretmesiyle pozitif yönlü sürpriz ihtimali düşük olabilir.

                                      

Nisan itibariyle uzun dönemli enflasyonun piyasa fiyatlaması (5y5y) yükselmeye devam ediyor. Söz konusu gelişme piyasa katılımcılarının ilerleyen dönemde enflasyonun yükseleceğini beklediğini gösteriyor olabilir. Böylelikle de “ilk faiz artırımı” dönemine daha da yaklaşılmış olabilir.

 

Nisan 2015 itibariyle ABD ekonomisine küçük işletmelerin bakışını ölçen thumbtack’e göre, küçük işletmeler ABD ekonomisine daha pozitif bakıyor. Böylelikle ilerleyen dönemde harcama davranışları da yükselebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap