ABD Enflasyon verisinin değerlendirmesi ve Fed

ABD Enflasyon Verisi Değerlendirmesi 

ABD’de Ocak ayında fiyatlar genel düzeyi aylık bazda %0,6 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise %2,5 seviyesine yükselirken, aylık enflasyon 2016 yılı Şubat ayından sonraki en yüksek seviye olarak görülmekte.

 

Enflasyonun detayları incelendiğinde en büyük katkının işlenmiş petrol ürünlerinde olduğu dikkat çekerken, diğer taraftan barınma, giyim ve yeni motorlu araçlarındaki fiyat artışları enflasyona en çok katkı yapan unsurlar arasında yer almakta.

 

Sonuç ve Değerlendirme
Yıllık enflasyonda gıda enerji endekslerini dışarıda tuttuğumuz çekirdek enflasyondaki toparlanmayı, petrol fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte manşet enflasyon da yakalamış durumda ve manşet enflasyon, petrol ürünlerindeki yükselişin de etkisiyle, çekirdek enflasyonun da üzerinde açıklandı.

 

Verinin Fed tarafındaki yansıması Fed tarafında yeni şahin söylemler getirebilir. Dün Senato’da konuşan Fed Başkanı Yellen, ekonomik verilerindeki toparlanmanın devam etmesinin faiz artırımını hızlandırabileceğini belirtti. İstihdam piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, enflasyondaki hızlı yükseliş Fed’i erken bir hamle yapmaya itebilir. Aylık bazda %0,6’lık yükselişin yaklaşık yarısını enerji endeksindeki hareket oluşturuyor fakat diğer kalemlerde de Fed’i memnun edecek bir talep göstergesi mevcut. Fed geç bir sıkılaştırmanın enflasyonda yaratacağı endişenin farkında. Bu da Mart toplantısında üyelerin faiz artırım konusunda daha agresif olmasına neden olabilir.

Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap