ABD Ekonomisi Tam İstihdama Yakın

İstihdam piyasası güç kazanıyor. Ancak ekonomik belirsizlikler sürüyor.

Fed enflasyonda yükselişten “oldukça emin” olması ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda verilere bağlı olarak faizleri her toplantıda artırabilir. İstihdam piyasası yakın dönemde hız kesse de işsizlik oranının hali hazırda ulaştığı %5,1 seviyesi pek çok ekonomist tarafından “tam istihdam” seviyesine yakın olarak değerlendiriliyor. WSJ tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistlerin %56’sı ABD ekonomisinin 2016 yılının ilk yarısında tam istihdam seviyesine ulaşacağını düşünüyor.

 

Aralık 2007’de küresel finans krizi başladığında %10 seviyesinde olan işsizlik oranı neticesinde 15 milyon Amerikalı işsiz kalırken, Eylül 2015 itibariyle işsizlik oranı %5,1 seviyesine kadar geriledi. Söz konusu geri çekilmede ekonomik gelişmelerin yanında demografik değişim ve dönüşüm süreci de etkili olarak değerlendirilebilir. Eylül itibariyle işgücüne katılım oranının %62,4 seviyesine gerilediği görünüyor. 2014 yılı Aralık ayında ekonomistlerin çoğu işgücüne katılım oranının 2016 yılı sonuna kadar %63 seviyesine yükseleceğini düşünüyordu. Ekonomistlerin %20’si ise işgücüne katılım oranının %64’ü aşacağını düşünüyordu. Burada istihdam piyasası koşullarının iyileşmesiyle birlikte işgücüne dönen kesimin etkisi ifade edilmekteydi. Bugün ise 2016 yılı sonuna kadar işgücüne katılım oranında belirgin bir değişiklik beklenmiyor.

 

İşgücüne katılım oranının gerilemesinde, II. Dünya Savaşı sonrasındaki hızlı nüfus artışı (1946-1964) döneminin emekliye ayrılması da etkili olarak değerlendirilebilir. Bir diğer yandan genç nesil eğitimde daha uzun zaman harcarken, doğal olarak işgücünün dışındaki nüfus artıyor.

 

Tam istihdama yaklaşılmasına rağmen ekonomistler ekonomik görünümü karmaşık olarak değerlendiriyor. Küresel ekonominin hız kesmesinin ABD ekonomisi üstünde belirgin etkiler yaratmasından endişe ediliyor. Üçüncü ve dördüncü çeyrek büyümesine ilişkin tahminler aşağı yönde revize edilmeye devam ediliyor. 2015 yılı ilk yarısında başarılı bir tahmin dönemi geçiren Atlanta Fed GDPNow modeli 2015 yılı üçüncü çeyreği için %1,1 büyüme öngörüyor.

 

Özetle; İstihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görülse dahi, küresel ekonomik belirsizliklerle birlikte Fed ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayamayabilir.

 

Yararlanılan Kaynak: WSJ

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap