ABD’de Ücretler Artabilir

Ücretler Genel Düzeyi Zayıf

ABD’de ücretler genel düzeyi zayıf seyrediyor. Bu durum da Fed açısından bir endişe kaynağı konumunda. Bloomberg anketine katılan katılımcılar yıllık bazda ücretler gelişiminin %2 ila %3 dolarlarında gerçekleşmesini beklemekteydi. Ancak Aralık itibariyle açıklanan rakam %1,70 seviyesinde gerçekleşti. Ücretler gelişiminde kriz öncesi seviye %3’lere karşılık geliyor.

 

2014 yılı itibariyle aylık bazda ortalama 246.000 yeni iş yaratıldı. Söz konusu gerçekleşme 1999’dan bu yana en yüksek seviyeye işaret etti. Aralık itibariyle işsizlik oranı %5,60 gerçekleşti. Söz konusu gerçekleşme işsizlik oranı açısından Haziran 2008’den bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor. %5,2-5,5 aralığı Fed tarafından tam istihdam seviyesi olarak görülüyor. İstihdam piyasasındaki bu olumlu görünüme karşın ücretler zayıf seyrediyor.

 

Ekonomistlerin görüşü, 2015 yılı ortalarına doğru ücretler gelişimine ilişkin daha fazla ilerleme kaydedileceği yönünde. Aralık itibariyle ücretler gelişimi aylık bazda -0,20% geri çekilmiş 2006’dan bu yana en büyük düşüşü yaşamıştı. Beklenmeyen bu geri çekilme geçici işlerde çalışanların artması, daha fazla giriş düzeyinde çalışanın istihdama katılması ve ileri yaştaki yüksek maaşlı çalışanların emekli olmasından ileri gelebilir.

 

Yeni Açılan İşler

JOLTS anketinden görülmesi mümkün olan yeni iş hacmi artmaya devam ediyor. Ekim ayı itibariyle 1.86 işsiz Amerikalıya karşın 1 iş yaratılıyor. Bu oranın gerilemeye devam etmesi ücretler üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor. Conferance Board Tüketici Güven Anketi’ne katılan katılımcıların düşüncelerine göre ücret artışı konusunda katılımcılar daha iyimser.

 

Gallup tarafından yapılan ankete göre, Amerikalıların %45’i içinde bulunduğumuz dönemi iyi bir iş bulmak için “iyi bir dönem” olarak tanımlıyor. Ve bu gerçekleşme 2007 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye işaret ediyor.

 

İş Değiştirme Gündeme Gelebilir

Glassdoor Inc tarafından 12-16 Ocak’ta yapılan bir online araştırmaya göre, gelecek altı ayda rahatlıkla yeni bir iş bulabileceğini düşünenlerin oranı %48 seviyesindedir. Bu oran altı yılın en yükseğine karşılık geliyor. Diğer yandan geri çekilen mortgage faizleriyle birlikte daha rahat ödeme imkanına kavuşan Amerikalılar daha yüksek ücret talep etme konusunda davranış gösterebilir.

 

Zayıf Ücretler Bu Yıl Faiz Artırımını Zora Sokar mı?

Bloomberg anketine katılan katılımcılar, ücretler gelişiminin zayıf seyrinin para politikasını bu yıl sıkılaştırmayı engellemeyeceğini düşünüyor. Benzin fiyatlarının 11 Ocak itibariyle $2.13/galon seviyesine gerilemesi tüketicilere daha yüksek harcanabilir gelir sunabilir. Söz konusu seviye Mayıs 2009’dan bu yana en düşük seviyeye karşılık geliyor.

 

Özetle, ücretler gelişimi yıl genelinde gecikmeli olsa da %3 seviyesine doğru hareket etme isteğinde olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap