ABD’de İstihdam Piyasası İlerlemeye Devam Ediyor

LMCI Endeksi Nisan

LMCI (Labor Market Conditions Indicators) İstihdam Piyasası Koşulları Göstergeleri Kansas City Fed tarafından elde edilmektedir. Göstergelerden biri istihdam piyasalarının aktivitesini ölçerken, bir diğeri momentumu ölçmektedir. Endeks Ağustos 2014’ten beri yayınlanmaktadır. 1992 yılını başlangıç almakta, 24 değişkeni içermektedir.

 

Endeksin pozitif değer alması, istihdam piyasasının uzun dönemli ortalamaların üstünde olduğunu göstermektedir.

106952-lmcis ABD'de İstihdam Piyasası İlerlemeye Devam Ediyor

Turuncu: Momentum Endeksi

Mavi: Aktivite Endeksi

 

13 Mayıs’ta Nisan ayı LMCI endeksi açıklanmıştır. Endeks istihdam piyasasının aktivite kanadında hız kestiğini gösteriyor.

 

Aktivite Endeksi, Mart’ta -0,215 seviyesinden Nisan’da -0,252 seviyesine kriz sonrası en yüksek seviyeden gerilemiştir. Negatif bölgede kalması uzun dönemli ortalamaların gerisinde olduğunu gösteriyor.

 

Momentum Endeksi ise, Mart’ta 0,88 seviyesinden 0,92 seviyesine yükselmiştir. Son aylarda yaşanan geri çekilmenin ardından endeks güçlenmiştir.

 

Nisan ayı itibariyle aktivite endeksini en fazla işten çıkma oranı ve ISM İstihdam Endeksi etkilemiştir. Momentum endeksini en fazla etkileyen değişken ise haftalık işsizlik sigortası başvuruları ve Michigan beklenen iş olanakları olmuştur.

 

Yöntemsel Açıklama

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/40909/istihdam-piyasasi-gostergesi-lmci-endeksi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap