ABD’de İstihdam Petrol Tehdidi Altında

Madencilik sektöründe ücretler gelişimi zayıf..

ABD’de istihdam piyasası Aralık ayı itibariyle gelişmeye devam ediyor. ABD ekonomisi Aralık ayı itibariyle Tarım Dışı İstihdam alt kaleminde 252.000 yeni iş yarattı. İşsizlik oranı ise %5,60 seviyesiyle altı yılın en düşük seviyesine geriledi. İşgücüne katılım oranı %62,7 seviyesinde sabit kaldı. Bloomberg anketine katılan katılımcıların tahmini 240.000 kişi artış göstermesi yönündeydi.

 

Aralık ayı itibariyle imalat sanayinde 17 bin (önceki 29 bin), ticaret ve taşımacılık 23 bin (önceki 79 bin), perakende 8 bin (önceki 56 bin) yeni iş yaratıldı. Kritik olan nokta ortalama saatlik kazançların aylık bazda -0,20% geri çekilmesi olarak ifade edilmiş oldu. Yıllık bazda gelişme ise %1,90’dan %1,70’e geriledi. 2012 sonundan bu yana sürmekte olan aralık %1,80 – %2,30 aralığıydı. Ücretler gelişimindeki zayıf seyir Fed tutanaklarında da kendini hissettiriyor. Ücretler gelişiminde toparlanmanın sağlandığına ilişkin yeterli kanıt komite üyeleri tarafından görülmüyor.

 

Ücretler gelişimindeki zayıf seyrin önemli gerekçelerinden biri ise, geri çekilen petrol fiyatlarının madencilik sektöründe ücretler gelişimini etkilemesi olarak ifade edilebilir. Madencilik sektörü ücretler gelişiminin ve istihdamın yakın döneme kadar güçlü seyrettiği bir alt sektördü. Konu hakkında 5 Kasım tarihli notumuz.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/34566/abd-istihdamina-petrol-destegi

47452-2 ABD'de İstihdam Petrol Tehdidi Altında

Grafikte sektörler bazında ücretler gelişimi gösterilmektedir. Madencilik sektöründe ücretler gelişimi yıllık bazda 0,10% seviyesine kadar gerilemiştir. İlerleyen dönemde madencilik sektöründe işten çıkarmalar gündeme gelebilir bu durum da istihdam piyasası açısından olumsuz bir durum yaratabilir.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap