ABD’de Enflasyon Sorunsalı

Fiyat hedefine ulaşmada engeller..

ABD’de çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin sinyaller 2015 yılı genelindeki para politikası duruşu açısından oldukça önemli. Akaryakıt fiyatlarının belirgin şekilde geri çekilmesiyle birlikte manşet enflasyon da aynı yönde geri çekiliyor. Bu durum ilerleyen dönemde çekirdek enflasyonu da aşağı çekebilir. Şöyle ki, çekirdek enflasyon gıda ve enerjiyi dışarıda bıraksa da diğer mal fiyatları da gıda ve enerji fiyatlarından dolaylı olarak etkilenmektedir. Söz konusu etkinin gecikmeli gözlenmesi beklenebilir.

 

Doların güçlenmesi ithalat fiyatlarını aşağı çekmektedir. Grafikte ithalat fiyatları petrol hariç olarak (turuncu) gösterilmektedir. Güçlenen dolar yakın dönemde ithalat fiyatlarının da geri çekilmesine neden olmaktadır. İthalat fiyatlarının geri çekilmesi de enflasyon baskısını hafifletebilir. Aralık itibariyle açıklanan ithalat fiyatlarında gerçekleşme %0 seviyesine yakın seyrediyor. 

48800-1 ABD'de Enflasyon Sorunsalı

Aralık itibariyle açıklanan veri yılın son döneminde doların değerlenmesini ise geçişkenlik etkisi dolayısıyla henüz yansıtmıyor. Bu durumda ilerleyen dönemde doların değerinin fiyat istikrarı üzerine etkileri tartışılabilir.

48801-2 ABD'de Enflasyon Sorunsalı

Grafikte mal ve hizmetler enflasyonu gösteriliyor. Çekirdek mallar enflasyonu yıllık bazda -0,50% seviyesindeyken, hizmetler enflasyonu 2,50% ile pozitif bölgededir. 2015 genelinde hizmetler enflasyonun ücretlerde artış beklentisiyle birlikte güçlü kalması beklenebilir.

 

Ücretlerin seviyesi bu yönüyle bir anlam daha kazanabilir..

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap