ABD’de Enflasyon Beklentileri Bozuluyor

WSJ anketi..

Petrol fiyatlarının hızla dalgalanması ekonomik değişkenler üzerinde oldukça etkili. Petrol fiyatlarının yakın dönemde geri çekilmesiyle birlikte enflasyon beklentileri de geriliyor. WSJ anketine katılan ekonomistlerin görüşü bu yönde. Tahminlerin ortalaması petrol fiyatlarının kademeli şekilde yükseleceğini gösteriyor. Söz konusu ortalama altı ayda bir 5 dolar gibi ılımlı bir artış beklentisine işaret ediyor.

152826-1 ABD'de Enflasyon Beklentileri Bozuluyor

Grafikte mavi renkle WSJ anketine katılan ekonomistlerin petrol fiyat tahminin ortalaması gösteriliyor. Ağustos ayında düzenlenen ankette petrol fiyat tahmini belirgin şekilde geri çekilmiş durumda.

152827-2 ABD'de Enflasyon Beklentileri Bozuluyor

Enflasyon beklentileri de petrol fiyat tahminiyle aynı yönde, petrol fiyatlarının yakın dönemde dezenflasyonist baskı yaratacağı tahmin ediliyor. Enflasyon sepetinde enerjinin payı yaklaşık olarak %10 seviyesinde. Ağustos anketinde TÜFE tahmini Ocak 2017’ye kadar aşağı yönde revize edilmiş durumda.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap