ABD’de Enflasyon 37 Aydır Hedefi Bulamıyor

oldukça emin olmak?

ABD Merkez Bankası Fed fiyatlar genel düzeyini para politikasının yönü açısından yakından izliyor. Fed %2 enflasyon hedefine ulaşmak maksadıyla faizleri düşük tutmayı taahhüt ediyor. Kuvvetle muhtemel ki, para politikası faiz artırımından sonra dahi destekleyici olmaya devam edecek. ABD’de Mayıs ayı Kişisel Tüketim Harcamaları verisi 25 Haziran Perşembe günü açıklandı. Tüketim Harcamaları Mayıs itibarıyla bir önceki aya göre 0,9% artış gösterdi. Söz konusu gerçekleşme Ağustos 2009’dan bu yana en keskin sıçrama olarak dikkat çekiyor.

 

Fed tarafından izlenen enflasyon göstergesi Çekirdek PCE enflasyonu Mayıs’ta yıllık bazda 1,20% seviyesine geriledi. Önceki ay yıllık bazda 1,30% seviyesindeydi. Fed üyeleri faizleri artırmadan önce sözlü yönlendirme gereği enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden “oldukça emin” olmak durumunda. Çekirdek enflasyondaki zayıflık yakın dönemde doların değer kazanmasından ileri geliyor olabilir. Fed söz konusu gelişmeler neticesinde 37 aydır enflasyon hedefine ulaşamıyor. Petrol fiyatlarının geri çekilmesinin tüketicilere sağladığı katkıyla birlikte uzun dönemde tüketim artabilir. EIA tarafından ifade edildiği üzere ABD’de benzin fiyatı geçtiğimiz Pazartesi gününde 2.81 dolar/galon seviyesinde. Ocak ayı sonunda fiyatlar 2.04 dolar/galon seviyesindeydi.

133830-2 ABD'de Enflasyon 37 Aydır Hedefi Bulamıyor

Kaynak: WSJ

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap