ABD’de Ekonomik Aktivite

Ekonomik koşullar “ılımlı” kalmaya devam edebilir.

Fed’in düşüncelerine göre ekonomik aktivite güçlenen dolarla birlikte momentum kaybediyor. İçinde bulunulan hafta itibariyle açıklanacak TÜFE verisi konuya açıklık getirebilir. Piyasa katılımcıları güçlenen doların dezenflasyonist baskıyı şiddetlendirebileceğinden endişe ediyor. Özellikle sanayi sektöründe bu durumu daha açık şekilde görebilmek mümkün olabilir.

 

23 Mart itibariyle açıklanacak Şubat ayı TÜFE verisi Ocak’ta meydana gelen petrol kaynaklı keskin düşüşün ardından ılımlı şekilde güçlenebilir. Bloomberg anketine katılan katılımcılar manşet enflasyonun Şubat ayı itibariyle aylık bazda 0,20% çekirdek enflasyonun 0,10% yükseleceğini düşünüyor. TÜFE’nin yıllık bazda -0,10% çekirdek TÜFE’nin ise yıllık bazda 1,60% seviyesinden 10 baz puan yükselerek 1.70% gerçekleşmesi bekleniyor.

79226-tiny ABD'de Ekonomik Aktivite

Grafikte çekirdek hizmet enflasyonu (turuncu) ve çekirdek mal enflasyonu (mavi) gösteriliyor. Mal ve hizmetler enflasyonun an itibariyle bulunduğu seviye kriz sonrası dönem açısından en geniş seviyeye karşılık gelebilir.

 

25 Mart Çarşamba günü ise Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri verisi açıklanıyor. Söz konusu veri güçlenen doların ABD sanayi sektörüne etkilerini gösterebilir. Doların güçlenmesiyle birlikte şirketlerin ihracat siparişleri gerileyebilir. Bloomberg anketine katılan katılımcılar dayanıklı mal siparişlerinin aylık bazda 0,20% artış göstereceğini düşünüyor. Ulaştırma dışarıda bırakıldığında ise 0,30% gerçekleşme tahmin ediliyor.

 

Özetle, ABD ekonomisinin “daha ılımlı” büyüme yolunda olması durumu, Fed’i ilk faiz artırımına başlamak hususunda “daha geç” harekete geçmeye itebilir. 23 Mart Pazartesi günü TSİ 17:45 itibariyle Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in konuşmasından alınacak mesajlar önemli olabilir. 27 Mart Cuma günü ise Fed Başkanı Janet Yellen, San Francisco Fed tarafından düzenlenecek “Para Politikası’nda Yeni Normal” konulu konferansa konuşmacı olarak katılacak. Yellen konuşmasında tam istihdamda yeni normal ve ekonomik projeksiyonlara yönelik olarak değerlendirmede bulunabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap