ABD’de Deflasyon Olasılığı Yeniden Yükseliyor

Çin hamlesi fiyatlama davranışlarını bozabilir.

Enflasyona endeksli tahvillerin fiyatlamasından hesaplanan 5 yıllık deflasyon olasılığı ihtimali Atlanta Fed tarafından 2010’dan bu yana yayınlanıyor. Deflasyon olasılığı endeksi 5 yıllık dönemde deflasyon görülme ihtimalinin piyasa tarafından nasıl fiyatlandığını gösteriyor. Model, enflasyona endeksli tahvillerden (TIPS) beklenen getiriye dayanıyor. Grafikte 2020 yılında enflasyonun Nisan 2015 (-0,20%) seviyesinden daha düşük olma ihtimali gösteriliyor. 11 Ağustos’tan bu yana ilk defa deflasyon olasılığı yükseliyor.

158960-1 ABD'de Deflasyon Olasılığı Yeniden Yükseliyor

11 Ağustos tarihi hatırlanacağı üzere Çin MB’nin yavaşlamanın önüne geçmek maksadıyla para biriminin değerini düşürmek için adım attığı tarih. İlgili tarih sonrasında küresel piyasalarda oynaklık oldukça yükselmişti. Emtia fiyatlarının uzun süre düşük kalacağı endişesi de ABD’de deflasyon görülme ihtimalinin yükselmesine neden olabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap