ABD’de 30 Yılın En Büyük Trafik Sıkışıklığı

Ekonomik aktivite canlanıyor.

ABD ekonomisinin küresel finans krizi sonrasında toplanmasıyla ulaştırma aktivitesi yükseliyor. Texas A&M araştırmacıları tarafından yapılan çalışma trafik sıkışıklığının 30 yılın en yüksek düzeyinde olduğunu gösteriyor. 2014 yılı itibariyle trafik sıkışıklığı 1982’den bu yana en yüksek düzeyde. Amerikalılar 2014 yılının ortalama 42 saatini trafikte harcamış gözüküyor. 3.1 milyar galon benzin harcanırken, 160 milyar dolar tutarında benzin harcaması yapılmış.

 

2008 yılındaki küresel finans krizi döneminde işlerini kaybeden hanehalkı doğal olarak trafikte daha az zaman geçirmişti. Teksas Ulaştırma Enstitüsü kıdemli araştırma uzmanı Bill Eisele, trafik sıkışıklığının yüksek düzeylere ulaşmasını, ekonomik aktivite üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilecek bir unsur olarak tanımlıyor.

155499-31 ABD'de 30 Yılın En Büyük Trafik Sıkışıklığı

Grafikte yeşil renkle trafikte harcanan zaman gösterilirken, mavi renkle özel tarım dışı istihdam gösteriliyor. İstihdam piyasasının ilerlemesiyle birlikte trafikte harcanan zaman da beraberinde artıyor görülüyor. Söz konusu gerçekleşmesinin petrol fiyatlarındaki düşüşü henüz yansıtmadığı da araştırmacılar tarafından rapor ediliyor. Texas A&M araştırmacısı David Ellis benzin fiyatlarının trafik sıkışıklığına etkisinin daha uzun dönemde yansıyacağını düşünüyor. Benzin fiyatlarının düşüşü ailelerin tatil planlarını da etkileyebilir. Özel otomobille daha uzun seyahatler ekonomik aktiviteyi ve beraberinde trafik hacmini canlandırabilir.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap