ABD Avrupa ve Çin’de ekonomik görünüm

” ABD’de Beige Book raporu ekonomik aktivitenin tüm bölgelerde sınırlı veya ılımlı bir hızda büyümeye devam ettiğine işaret ederken işgücü piyasasındaki sıkışıklığa karşın fiyatların sakin seyrettiğini teyit ediyor. Bununla birlikte, raporda bazı bölgelerde iyimserliğin bir miktar azaldığı belirtilse de genel olarak yakın dönem görünüm üzerindeki pozitif gelişmelere dikkat çekildi. Ülkede bekleyen konut satışları Nisan’da bir önceki aya göre %0,5 artış beklentilerine karşın %1,3 oranında geriledi. Sektör temsilcileri diğer konut verilerindekinin aksine talebin güçlü olmasına karşın uygun konut arzının azlığı nedeniyle fiyatlar artarken satışların baskı altında kaldığını öne sürüyor.
” Öncü hesaplamalara göre, Euro Bölgesi’nde genel TÜFE yıllık enflasyonu Nisan’daki %1,9’dan, %1,5 olan tahminlerin altında kalarak, Mayıs’ta %1,4’e gerilerken çekirdek TÜFE yıllık enflasyonu aynı dönemde %1,2’den %1,0’lık beklentilerden zayıf gelerek %0,9’a düştü. Mayıs’taki bu zayıflama kısmen önceki iki ayda Paskalya tatilindeki kayma kaynaklı bazı hizmet sekktörü fiyatlarında yaşanan oynaklığı yansıtırken detaylar enflasyon dinamiklerinde hızlanmadan ziyade ılımlı toparlanma yönündeki genel eğilimin devamına işaret ediyor. Bu nedenle veriler enflasyonda Nisan’daki görülen hızlı yükseliş karşısında Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) temkinli duruşunu korumasının doğru bir yaklaşım olduğunu teyit ediyor. Öte yandan, bölgede işsizlik oranı Mart’taki %9,4’ten Nisan’da %9,3’e geriledi. Ekonomik aktivite ile ilgili bazı verilerdeki güçlü sonuçlara rağmen enflasyon dinamiklerindeki iyileşmenin sınırlı kalması nedeniyle AMB’nin gelecek haftaki toplantıda mevcut destekleyici duruşunu ve ileri dönem para politikasına ilişkin sözlü yönlendirmesini değiştirmeyeceğini öngörüyoruz.
” Çin’de önceki günkü imalat sanayi PMI resmi verileri beklentilerden güçlü gelirken, Caixin imalat sanayi PMI Nisan’daki 50,3’ten, 50,1 olan tahminlerin de altında kalarak, Mayıs’ta 49,6’ya geriledi. Üretim, yeni siparişler ve ihracat siparişlerine ilişkin alt endekslerr gerilemeye rağmen hala pozitif seviyede seyrederken genel endeksteki düşüş girdi ve çıktı fiyatlarına yönelik alt endekslerdeki sert düşüşlerden kaynaklandı.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap