750 bin varil/gün üretim kesintisini hangi ülkeler yapacak?

 Ham Petrolde OPEC Toplantısı Öncesi Yükseliş

Ham petrol fiyatları Cezayir’de yapılan gayriresmi görüşmelerde OPEC üyelerinin günlük 750 bin varillik üretim kesintisi yapacağına yönelik ön anlaşma ile Haziran ayında gördüğü 52$ seviyesini test etti

Öncelikle bu anlaşmanın resmi olmadığını ve 20 Kasım’da yapılacak olan resmi OPEC toplantısında yeniden görüşüleceğinin altını çizmek gerekiyor. Bu nedenle petrolde net bir fiyatlama yer almazken bir önceki zirvenin de aşılamadığı görülüyor.

750 bin varil/gün üretim kesintisini hangi ülkeler yapacak?

OPEC üyelerinden yapılan açıklamada her ne kadar kesintinin büyüklüğü bilinse de bu kesintiyi hangi ülkelerin yapacağı belirsizliğini koruyor. İran’ın P5+1 ülkeleri ile yaptığı anlaşma sonrası hızlı bir şekilde üretimini 3,8 milyon varile artırdığı biliniyor ve İran üretimini daha da artırma isteği içerisinde. İran bu anlaşmayı dışarıdan desteklemeyi planlıyor ve diğer üreticiler tarafından da herhangi bir itiraz görülmedi. Buna karşın resmi OPEC toplantısında bu itirazlar gündeme gelebilir. Belirsizliğin ana nedeni de bu olmakta. OPEC içerisindeki ülkelere bakıldığında S. Arabistan, Irak, BAE ve Kuveyt, İran haricindeki en büyük üreticiler arasında ve arz kesintisinin büyük bölümü bu ülkeler arasında paylaşılacak.

wgBwKAAAAABJRU5ErkJggg== 750 bin varil/gün üretim kesintisini hangi ülkeler yapacak?

Sonuç

Arz kesintisinin olup olmayacağına yönelik beklentiler oldukça karmaşık. Piyasa da bu karmaşıklığı ifade ediyor. Diğer taraftan geçmiş OPEC toplantılarına bakıldığında anlaşmanın olmama ihtimali de oldukça güçlü. Herhangi bir anlaşma olmaması durumu tabi petrolde yeniden 45-46 Dolar’a doğru sert bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir. Buna karşın anlaşmanın yapıldığı varsayımı altında petrolde 55 Dolar’a bir hareket görülecek fakat bunun geçici olduğu görüşündeyim. ABD’de petrolün 50 Dolar üzerinde olması demek 2014 ve 2015 yılları arasında düşen petrol fiyatları ile azalan sondaj faaliyetlerinin ciddi şekilde canlanması demektir. Cari görünümde zaten petrol 40 Dolar’ın üzerine aştığından beri sondaj faaliyetleri de paralel şekilde artış gösteriyor. 20 Kasım’da anlaşma olmadığı varsayımında ise petroldeki düşüşün yeniden 40 Dolar’ın altına hareket getirmesi oldukça zor. Arz fazlası geçen yıla göre daha az. Bunun en büyük nedeni OPEC dışı arzın azalıyor olması. Bu da 30 Dolar bölgesinin dip olduğunun işareti.

Teknik olarak incelendiğinde 52 bölgesinin aşılamadığı görülmekte. En son zirvesi olması nedeniyle bu bölgenin aşılması önemli olacaktır. Bir süredir takip ettiğim uzun MACD (50,200,14) ile fiyat arasındaki uyuşmazlık yorulma göstergesi fakat kısa vadede 52 bölgesinde bir süre daha yorulma görülmesi gerekiyor. Geri çekilmede ise 46,20 ana destek olarak izlenebilir. 

wGZIzXN5x66JQAAAABJRU5ErkJggg== 750 bin varil/gün üretim kesintisini hangi ülkeler yapacak?

 

04 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap