22 Ocak Draghi’nin Son Toplantısı mı?

22-23 Ocak Merkel – Renzi görüşmesi..

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel 22-23 Ocak’ta Floransa’da ikili zirve gerçekleştirmeyi planlıyor. İtalya’nın uygulayacağı yapısal reformlar ve harcama kesintilerini içeren reçete görüşmenin ana gündem maddesi olabilir. 25 Ocak’ta Yunanistan’da düzenlenecek genel seçimler öncesinde ülkenin Bölge’den olası ayrılığı üzerine senaryolar da tartışılabilir.

 

Diğer yandan 22-23 Ocak’ta Floransa’da gerçekleştirilecek zirvenin gündem maddeleri arasında, ECB Başkanı Mario Draghi’nin “olası” İtalya Cumhurbaşkanlığı adaylığı da masaya yatırılabilir. İtalya’da reformların uygulanması konusunda Draghi’nin İtalya’nın kurtarıcısı olacağı uzun zamandır kulislerde konuşuluyor.

 

ECB Başkanı Mario Draghi, yeni yıl ertesinde haftasonu Alman  Handelsblatt ile gerçekleştirdiği ropörtajında kendisine yöneltilen bu soruyu politikacı olmak istemediği şeklinde cevaplandırmıştı.

 

İtalya’da Cumhurbaşkanı 7 yıl süreyle parlamento ve senatonun ortak kararıyla seçiliyor. 15 Mayıs 2013’te Napolitano’nun görev süresi dolmuş opsiyonel olarak uzatılmıştı. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun 13 Ocak’ta istifası bekleniyor.

 

Merkel ve Renzi görüşmeleri bu konuda “nihai” kararı da içerebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap