2015 Yılında Güçlü Büyüme Güçlü İstihdam mı?

İstihdam artıyor, büyüme ve üretkenlik kriz öncesi seviyeye ulaşamıyor..

ABD’de açıklanan en son istihdam raporlarına göre yeni iş yaratma hızı artmaya devam ediyor. Kasım ayı itibariyle tarım dışı istihdam alt kaleminde 353.000 kişi artış gösteren istihdam piyasası yıl genelinde güçlü bir kapanış gerçekleştirdi.

 

Aralık ayı istihdam raporunda görüldüğü üzere 2014 yılı genelinde 2.95 milyon yeni iş yaratıldı. Söz konusu gerçekleşme 1999’dan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. (3.18 milyon) İşsizlik oranı 2014 yılı itibariyle %5,6 seviyesine geriledi. 2013 yılı sonu itibariyle söz konusu oran %6,7 seviyesindeydi. İşsizlik oranının geri çekilmesi, ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı yaratabilir. Böylelikle hanehalkı daha fazla harcanabilir gelire sahip olma olanağı bulabilir.

 

İstihdam ve büyüme arasındaki ilişki grafikte gösterilmektedir. ABD’de en son açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamı %2,7 gerçekleşmiştir. Yıl sonu itibariyle ise %2,6 seviyesine gerilemesi mümkün gözüküyor. 2015 yılı itibariyle büyümenin %2,90 gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

 

İstihdam kriz öncesi seviyeye ulaşmasına karşın, büyüme ulaşamamıştır. Üretkenlik ise kriz öncesi seviyenin oldukça uzağındadır. Yüksek üretkenlik çalışanlara daha yüksek ücretler ve daha yüksek yaşam standartları sunabilir. Ancak üretkenliğin ilerleyen dönemde yükselmesi durumu daha fazla sermaye yatırımına daha az işgücüne ihtiyaç duyabilir.

50386-a 2015 Yılında Güçlü Büyüme Güçlü İstihdam mı?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap