2 Şirket bedelsiz sermaye artırımı için başvuru yaptı

ŞİRKET HABERLERİ
Sigorta Sektörü; Fitch, Türk hayat dışı sigorta sektörünün, zorunlu trafik sigortasında 12 Nisan’da başlayan tavan fiyat uygulamasının ve artan enflasyonun etkisiyle bu yıl zarara dönmesinin muhtemel olduğu uyarısında bulunurken, trafik sigortasında ortalama prim Nisan ayında 2016 yılının aynı ayına göre %27 düşüşle 491 TL oldu. Mayıs ayında ise ortalama prim tutarının 444 TL’ye gerilediği belirtiliyor.
AGYO – Danıştay tarafından şirketin Atakule AVM’de yaptığı tadilata ilişkin yıkım kararının iptaline ilişkin yapılan başvuruda, iptal kararın şirket lehine bozulmasına karar verildiğini açıkladı.
ANSA – Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören şirket payları için Ana Pazar’da işlem görmek üzere Borsaya başvuru yaptı.
ARCLK & KCHOL – Tata Grubu ile Hindistan pazzarında Voltas-Beko markası ile buzdolabı üretimi ve satışının yanı sıra, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu, mikrodalga ve diğer beyaz eşya satışı konusunda faaliyette bulunmak üzere, Hollanda’da kurulu bağlı ortaklığı Ardutch B.V.’nin %49, KCHOL’ün %1, Voltas Limited’in %49 ve Tata Investment Corporation Limited’in %1 oranında ortak olacağı ortak yönetim esaslarına göre yönetilecek şirket kurulmasına karar verilirken, başlangıçta 1.500 Dolar sermayeli kurulacak şirket için yapılacak yatırımlar çerçevesinde 100 milyon dolar tutarında sermaye artırımın ortaklar tarafından eşit olarak karşılanmasına karar verildi.
İlk yıl Hindistan’da kurulacak fabrikada buzdolabı üretiminin yapılacağı, Arçelik fabrikalarından tedarik edilen ürünlerin satışı, fabrika kurulumu sonrasında da üretimden satışlara geçilmesi öngörülmekte olup, 4. yılın sonundan itibaren ise klima üretilmesinin değerlendirileceği, Arçelik’ten buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu ve diğer beyaz eşyya ürünlerinin tedarik edilerek satılması planlanmakta olup, taraflar arasında ayrıca marka kullanım ve teknoloji lisans anlaşmaları imzalanmasına karar verildi.
ASUZU – Piyasa koşulları nedeniyle 10 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında haftalık çalışma süresinin 2 gün azaltılması yoluyla üretimin kısmen azaltılması yönündeki kararının, piyasa koşullarının kısmen düzelmesi üzerine Mayıs sonu itibariyle sonlandırılmasına ve normal çalışma – üretim planına geçilmesine karar verildi.
ATSYH – Bağlı ortaklığı Or-Na Tarım’ın genel kurulunda sermayesinin 2/3’ünü kaybetmesi nedeniyle teknik iflas durumunda olduğu, ancak borca batık olmadığı değerlendirilmiş ve Şirketin mevcut sermayesi ile faaliyetine devam etmesine karar verilmiştir.
BANVT – JCR, Şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu ‘BBB-(Trk), Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu ‘A-3 (Trk)’ olarak teyit ederken, notların görünümlerini ‘Pozitif’ olarak yukarı yönlü revize etmiştir. Ayrıca Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ‘BBB-‘, Kısa VVadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise ‘A-3’ seviyesine yükseltmiştir.
CEMTS – Şirketin çelikhane ünitesinde %15 kapasite ve verimlilik artışı sağlayacak 1,4 milyon Euroluk yatırımın tamamlandığı açıklandı.
GEDIK – 45 milyon TL’ye kadar 119 gün vadeli bono ihraç edilecek.
GEREL – Zonguldak Çaycuma’daki mevcut fabrikasının bulunduğu OSB’de 22,4 milyon TL tutarında onaylanan teşvik belgesi kapsamında “Elektrik Dağıtım ve Kontrol Cihazları İmalatı” yatırımı yapılmasına karar verilirken, Şirket KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi ve İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Faiz Desteği ve sağlanan diğer desteklerden yararlanacak.
KRDMD – Çelik-İş Sendikası ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılırken, ilk altı ay için %8,75, 2. altı ay için 6 aylık TÜFE, 3. ve 4. altı ay için 6 aylık TÜFE’den az olmamak üzere %5 oranlarında ücret artışı yapılmasına, ve sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmasına karar verilmiştir.
OZBAL – Ercciyas Çelik Boru ile birleşmesi kapsamında SPK ve Borsa’ya gerekli başvuruların yapıldığını, sürecin devam ettiğini açıkladı.
PAKPN – 43,4 milyon TL’lik tahvil borcunun yeniden yapılandırılması kapsamında yarısının 25 Mayıs’ta ödenmesine, kalan kısmının ise 14 ay vadeli olarak yapılandırılmasına karar verildi.
PKENT – 1 milyon TL tutarında işletme sermayesi ve cari hesap ödemeleri için kredi kullanılmasına karar verildi.
RYGYO – Çayırova Belediyesi’nden 14.703,44 m²’lik %80 sanayi imarlı gayrimenkul 22,06 milyon TL’ye peşin olarak satın alınırken, yatırım yapılacak 3 kattan oluşacak 25.000 m² kapalı alanlı lojistik deponun 2018 yılı başında kiralanmasının beklendiği açıklandı.
SAYAS – İştiraki BORSI GmbH yönetimi tarafından başlatılan tahkim sürecinin 3 ay içinde tamamlanmasının beklendiğini açıklarken, bağlı ortaklığı imm-network GmbH ile Daimler arasındaki sulh anlaşması çerçevesinde anlaşmaya varılan 1,38 milyon Euro’nun 750.000 Euro’luk kısmının faturalandırıldığı açıklandı.

SASA – 2,05 milyar dolarlık yatırım kapsamında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Hatay-Dörtyol’da bulunan arazinin Şirket tarafından satın alınması, tahsis veya kiralanması hususuna yönelik olarak Ekonomi Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini, yatırıma ilişkin makine ve tesis üreticileri ile görüşmelerin sürdürüldüğünü açıkladı.
SEKFK – 55 milyon TL tutarından borçlanma aracı ihracı ihraç edilmesine karar verildi.
SKTAS – Aydın Söke’de yer alan fabrika arsasının kısmen bir gayrimenkul projesi kapsamında değerlendirilmesi amacıyla, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği için yaptığı başvurunun Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından tadilen kabul edildiğini açıkladı.
TATGD – Sendika ile yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde, Sendika tarafından 7 Haziran greve gidileceği açıklanırken, Şirket Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.
ZOREN – Kütahya İl Özel İdarresi’nin Şubat 2015’te süresi dolan jeotermal arama ruhsatının 1 senelik süre uzatımına ilişkin talebini reddetmesi ve ruhsatı geri istemesi üzerine açılan davada ilk derece mahkemesinin şirket lehine idari işlemin iptaline karar vermesine karşılık İl Özel İdaresinin temyiz başvurusu Danıştay tarafından kabul edilerek, ilk derece mahkemesinin kararını bozmuş ve dosyayı ilk derece mahkemesine inceleme için geri göndermiştir.
PAY ALIM – SATIM BİLDİRİMLERİ
AKFGY – Pay geri alımı kapsamında 1,27 TL fiyatla 100.000 adet pay geri alınırken, bugüne kadar Şirket sermayesinin %2,29’una karşılık gelen 4.218.000 adet pay geri alındı.
AKGRT – Şirketin yönetim kurulu başkanı Haluk Dinçer tarafından 2,61 – 2,63 TL fiyat aralığından 350.000 adet pay satın alınırken, Şirket sermayesindeki payı %0,11’e yükseldi.
AVTUR – Grup şirketi Metro Yatırım tarafından 3,83 – 4,79 TL fiyat aralığından 1.568.314 adet pay satarken, Şirket sermayesindeki payı %2,97’ye geriledi.
AVTUR & METRO – Grup şirketi METRO ttarafından 3,94 – 3,96 TL fiyat aralığından 33.599 adet pay satın alınırken, 3,72 – 4,07 TL fiyat aralığından 2.422.765 adet pay satılmış olup, Şirket sermayesinde payı kalmamıştır.
BOYP – Şirket ortaklarından Latife Boyner tarafından 45,00 TL fiyatla 500 adet pay satılırken, Şirket sermayesindeki payı %0,79’e geriledi.
KRDMA – Şirket ortaklarından Yolbulan Çelik tarafından 2,11 TL fiyatla 21.957 adet pay satılırken, Şirket sermayesindeki payı %0,44’e geriledi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
BEYAZ – Şirketin 36.250.000 TL olan sermayesinin kar payından %25 oranında bedelsiz artırılarak 45.312.500 TL’ye çıkarılması kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
FLAP – Şirketin 25 milyon TL olan sermayesinin kar payından %25 oranında bedelsiz artırılarak 31.250.000 TL’ye çıkarılması kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap