15 milyar dolar çektiler !

Hedge fonlar 2016 ilk çeyrekte son 7 yılın en kötü dönemini yaşadılar.

 

Küresel piyasalardaki hedge fonlarda yılın ilk çeyreğinde 7 yılın en kötü dönemini yaşanırken yatırımcılar 15 milyar doların üzerinde sermaye çektiler.

 

Financial Times gazetesinin 'Hedge Fund Research' verilerinden derlediği habere göre, hedge fonlardaki toplam yatırım miktarı 2016'nın ilk 3 ayında 2,86 trilyon seviyesine geriledi. 2009 yılından bu yana ilk kez hedge fonlardan 2 çeyrek dönem üst üste sermaye çıkışı yaşandı.

 

İlk çeyrekte sermaye çıkışının 7,3 milyar dolarlık bölümü makro strateji fonlarında gerçekleşirken, olaylarla yönetilen fonlardan çıkış ise 8,3 milyar dolar oldu.

 

Bununla birlikte ilk çeyrekte bazı emeklilik fornları hedge fon yatırımlarını artırdılar. Finlandiya'nın devlet ememklilik fonu bu yıl sektörü 500 milyon dolar yatırım yapacağını belirtirken ABD'nin Illinois Devlet Üniversitesi Emeklilik sistemi hedge fonlara ilk kez 500 milyon dolar yatırdı. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap